9.6 C
İstanbul
Cuma, Ocak 6, 2023

Google Arama Motoru Optimizasyonu Nedir – Nasıl Yapılır?

Kısaca SEO olarak bilinen, Google arama motorları optimizasyonun da asıl amaç belirli anahtar kelimelerde, Google arama motorunda üst sıralarda çıkabilmektir. Günümüzde internet sitesinin değeri, Google arama sonuçlarında çıktığı sıraya göre belirlenmektedir. Site ne kadar güzel olursa olsun, Banlanmış, Sandbox’a girmiş bir internet sitesinin değeri neredeyse sıfıra yakındır.

Peki, arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır?

Aslında SEO konusunda elde edilmiş bilgilerin büyük bir kısmı, zaman içerisinde deneme yanılma yöntemi ile bulunmuştur. Google arama motorunda yükselmek istediğiniz anahtar kelimenin sayısı ya da LINK WHELL gibi seo uygulamaları tamamen deneme yanılma yolu ile bulunmuştur. Yapılan çalışmalarda sonucunda istenilen verim alınmış ve bu sayede internet ortamına yayılmıştır. Arama motorları optimizasyonunu İki kategoride inceleyebiliriz. Site içi SEO ve site dışı SEO.

Site içi SEO: Site başlığı, açıklama, içeriğin adult olup olmadığı, içerikte kullanılan anahtar kelimeler, ana sayfada kullanılan anahtar kelimeler, etiketler, site içi linkleme gibi konular site içi SEO olarak nitelendirilmektedir. Yani sitenizi, Google botlarına (DeepCrawl, Adsense, Freshbot) uygun ve botların kolayca anlayabileceği şekilde yapılandırılmasıdır. Örneğin, wordpress siteler Google da kısa sürede daha başarılı sonuçlar almaktadır. Sebebi ise etiketleme sisteminin mükemmelliğe ulaşmış olmasıdır. Botlar bilgiye her yoldan erişebilmektedir. Arşivleme, site içi link ve etiketler botların işini büyük ölçüde kolaylaştırır. Google da yükselebilmek için sadece site içi SEO yapmanız hedeflediğiniz konuma gelmeniz için yeterli olmayabilir. Mutlaka site dışı SEO da yapılması gerekir.

Site Dışı SEO: Google referans sistemi ile siteleri sıralar. İnternet sitelerinde referans, backlink anlamına gelir. Eğer iyi bir içeriğe sahipseniz, Google mutlaka başka sitelerin sizi kaynak olarak göstermesi gerektiğine inanır. Referansınız ne kadar yüksekse, diğer sitelerden o kadar çok backlink aldığınız anlamına gelir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular