26.6 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 24, 2022

Güneş Gözlüğü İle Kötü Işınlardan Korunma Yolları

Yaz geliyor, güneş gördüğümüz için mutluyuz fakat bir bir davetsiz misafir kapı açıyoruz.

Ultraviyole ışınları Güneş ışınları bir dereceye kadar bizim için yararlıdır, biz D vitamini kazandık diyoruz ama bu ışınlara maruz kalırsanız, cilt kanseri yanı sıra gözlere zarar var. Durum buysa, bir noktadan sonra engellemek bir zorunluluktur.

 

Gözlerimizi Zararlı Işınlardan Korumak İçin Ne yapmalı?

Gözlerimizi bu ışınlardan korumak için yaptığımız ilk şey güneş gözlüğü satın almak olacaktır. Orjinal etiketi var mı diye gözlüğün sağını, solunu kurcaladıktan sonra gözlüğün herhangi bir yerinin sallandığına bakarak sağlamlığını test ederiz. UV ışınlarına karşı korunmanın farkında olmalıyız. Ayrıntılara girmeden söylemek istersek, güneş gözlüğü camlarındaki UV koruması 5 kategoriye ayrılır ve genellikle her kategoride %20 oranında artar. Bu kategoriler aynı zamanda cam şişkinliğine paralel olarak artmaktadır. Bu 5 kategoride %100 koruma sağlayan gözlükler camları en koyu renkli olanlarıdır. Kategori 5 korumalı gözlükler genellikle aşırı koşullarda kullanılması önerilir. Yani, kışın sahile gittiğinizde, çölde safari aldığınızda, günlük hayatta kullanılması tavsiye edilmez, çünkü gözlüklerin karanlığı gözlerin birçok refleksini önler. Kategoriler 3 ve 4 genellikle günlük kullanım için tavsiye edilir.

Çocukları Güneş Işığının Kötü Etkilerinden Koruma Yolları

Özellikle erken çocukluk döneminde alerjilerin en önemli faktörlerinden biri güneş ışığıdır. Bu nedenle, güneş gözlüğü kullanımı çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Çocuğun güneşe alerjisi varsa, güneş gözlüklerinin yanı sıra bir şapka kullanılmalıdır. Minik gözlerin acımaması kaşınmaması veya retina tabakalarının zarar görmemesi için güneş gözlüğü önemli bir önlemdir. Çocukların gözleri yetişkin insanlara göre daha narin ve hassas olur. Dolayısıyla güneş gözlüğü kullanımı küçük yaşlardan itibaren kazandırılmalıdır. Ayrıca akla gelen sorulardan biri de güneş gözlüğünün yetişme çağındaki çocukların burun kemiğine zarar verip vermeyeceği aileler tarafından sorgulanmaktadır. Çocuklar için özel üretilmiş destekli silikon kısımları fazlaca olan çocuk güneş gözlükleri tercih edilerek korunma sağlanabilir. Yapılmaması gereken yanlışlardan biri de işporta da satılan gözlüklerin  çocuklara kullandırılmasıdır. Gölge de bile olsa bu merdiven altı ürünlerden uzak tutulmalı dönüşü olmayan zararlardan çocuklarımızı korumalıyız.

Gözlük Modelleri İçin Buraya Tıklayınız!

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular