16.6 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 25, 2023

Güneş Gözlüğü Modeli Seçimi

 

Güneş gözlükleri hem sağlık hem de görsel açıdan herkesin mutlaka sahip olması gereken parçaların başında geliyor. Özellikle yaz aylarında göz sağlığınız ve rahat görme konforunuzun sağlanması açısından iyi bir güneş gözlüğü seçimi yapmanız şart. İşte seçim yapmak noktası en kritik ve en zor aşama.

Güneş gözlüğü seçiminde her şeyden önce bunun sağlığı da doğrudan etkileyen bir faktör olduğu unutulmamalı. Yani tamamen estetik kaygılar ya da maddi kaygılara seçim yapmak büyük bir hata olur. Çocuk gözlükleri başta olmak üzere kadın ve erkek güneş gözlüklerinde sağlık açısından risk grubunda bulunmayan bir ürün tercih edilmeli.

Sağlıklı ve garantili bir ürün satın almak güneş gözlüğü seçiminde ilk şart. Bundan sonra ise tabii ki sırada görsel durumu geliyor. Güneş gözlüğü modelleri her yıl birçok model ile ilgililerine hitap ediyor ve çok fazla çeşitlilik söz konusu. Hele ki kadın güneş gözlükleri modelleri özel olarak her yıl fazla sayıda model alternatifine sahip oluyor.

Güneş gözlüğü modellerinde belirleyici noktalardan biri de cam rengi. Düz siyah modellerden vazgeçemeyenler için üretilen modeller olduğu gibi kahverengi camlı güneş gözlükleri de çok tercih ediliyor. Bu iki renk ile sınırlandırmanın dışında renkli camlar da son sezonlar itibari ile hayatımıza girdi.

Renkli camlı gözlükler özellikle kadın güneş gözlüklerinde son derece popüler oldu. Renkli camlar sadece tek renk değil, kendi içerisinde renk geçişleri olacak şekilde birkaç renkte de üretiliyor. Ancak bu renkli camlar öyle herkes için kullanılabilecek cinsten değil. Oldukça çılgın olan bu modeller özellikle marjinal bayanlara hitap edebilecek modeller arasında yer alıyor.

Güneş gözlüğü seçiminde en önemli noktalardan biri de yüz şekline göre seçim yapmak. Birçok model hoşunuza gidebilir. Ancak her şeyden önemlisi o modelin yüz şekliniz için uygun olup olmadığı. Erkek güneş gözlüklerinde bu kadar fazla seçenek bulunmuyor. Ancak özellikle bayanlar için çok değişik yapıda modeller var. Bu nokta atlandığında ise ortaya hoş olmayan görüntüler çıkabiliyor.

Güneş gözlüğü seçiminde güneş gözlüğünün ve camının niteliğinin öneminden sonra yüz şekline göre seçim yapıyor olmak ikinci sırada olduğuna göre bu seçimlerden biraz bahsedelim. Hangi güneş gözlükleri kimler için uygun, kimin hangi gözlük tipini asla kullanmaması gerekiyor? Yüz şekilleri ve gözlük modelleri arasında bir eşleştirme yapmak doğru olabilir.

Öncelikle yuvarlak yüzlere değinebiliriz. Hem bayan hem de erkek güneş gözlükleri açısından en avantajlı grup olan yuvarlak yüzler hemen her tip ve modeldeki güneş gözlüğü modelini rahatlıkla kullanma şansına sahipler. Ancak tek bir model var ki o da yuvarlak gözlükler. Zaten yuvarlak hatlara sahip yüzü olan bir kimse yuvarlak da bir güneş gözlüğü tercih ederse kilolu ve büyük bir surat görünecek, şık ve modern bir görüntüde olmayacaktır.

Diğer bir grup olan kare yüz tipindeki insanlar da bir önceki grubun aksine seçimlerini daha yuvarlak hatlı gözlüklerden yana kullanmalılar. Uzun yüzlüler ise daha büyük gözlükleri tercih etmek durumundalar. Özellikle kadın güneş gözlükleri modellerinde kocaman cam ve çerçeveye sahip olan çok sayıda model var.

Üçgen yüzlüler ise daha spesifik bir gruba dahiller. Daha çok çerçevesiz ya da kedi gözlük diye tabir edilen güneş gözlükleri bu grup için ideal görüntüye ulaştırabilir. Son yüz tipi olarak oval yüzü ele alacak olursak bunun için de en uygun tercih oval görüntüyü kırmak adına büyük ve dikdörtgen modeller olacaktır.

 

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular