16.6 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 22, 2023

Günümüzde Karşılaşılan Cilt Sorunları

Kadın erkek herkes için önemli konulardan biri haline gelen cilt sorunları farklı nedenlere bağlı olarak görülebiliyor. Kullanılan kozmetik malzemelerinin ve uygulanan yöntemlerin dahi yetersiz kaldığı cilt sorunlarının tedavisinde ise sorunun kaynağına inmek ve cilt sorununa neden olan durumu ortadan kaldırmak gerekiyor.

Ciltte meydana gelen sorunların büyük bir kısmı teknolojik gelişmelere paralel olarak artıyor. Teknolojinin olumlu etkilerinin yanında ciltte açtığı yaralar ise kolay kolay kapanmıyor. Günümüzde cilt sorunları ürünleri ile de hastalar tedavi olmaya çalışmaktadır.

Cilt Sorunları Neden Oluyor?

Cilt sorunlarının büyük bir bölümü günümüzde edinmiş olduğumuz alışkanlıklardan meydana geliyor. Yaşam tarzımız ve yapmak zorunda olduklarımızdan dolayı da cilt sorunlarının ardı arkası kesilmiyor. Günümüzde yaşanan cilt sorununun nedenleri şu şekilde sıralanabiliyor:

  • Hareketsiz yaşam günümüzün en büyük problemlerinden biri olduğu gibi aynı zamanda pek çok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Vücudun işleyişini yavaşlatan bu yaşam tarzı cilt sorunlarına da neden oluyor.
  • Gün içerisinde çevreden gelen etkiler ve makyaj gibi nedenlerden dolayı ciltte meydana gelen kirlilik cilt sorunlarına neden olurken cilt temizliğine dikkat etmemek de bu sorunu ikiye katlıyor.
  • Televizyon, telefon ve bilgisayar gibi cihazların karşısında bütün gün oturmak radyasyon nedeniyle cilde zarar veriyor.
  • Sürekli kapalı ortamlarda çalışıyor olmak ve güneş ışığından yoksun bir şekilde hayat sürmek de cilt sorunlarını kaçınılmaz hale getiriyor.
  • Katkı maddelerinin bulunduğu gıdalar tüketmek ve düzensiz beslenme de cilt sorunlarının ortaya çıkmasında önemli etkenlerden biri oluyor.
  • Kimyasal ürünler ve yanlış kozmetik ürünleri kullanmak nedeniyle de cilt sorunları yaşanıyor.
  • Kirli hava koşulları ve zararlı ışınlara maruz kalmanın da cilt sorunları üzerindeki payı büyük oluyor.

Hangi Cilt Sorunları Artış Gösteriyor?

Günümüzde genellikle cilt temizliğine dikkat edilmemesi ve ciltte yer alan gözeneklerin kapanmasına bağlı olarak cilt sorunları yaşanıyor. Cilt sorunu neden olur diye düşünüldüğünde cilde yeterli bakımın yapılmayışı ve ciltte soruna neden olacak durumların sürekli oluşu etkili olurken günümüzde en sık görülen cilt sorunu ise akneler ve sivilceler oluyor. Sivilceleri, kılcal damarlı görüntüler, cilt lekeleri ve erken yaşlanma belirtileri izliyor.

Sivilceler Gençlerin En Büyük Sorunu

Gençlik döneminde görülen sivilceler, akneler normal bir durumdur. Çocukluktan gençliğe geçişin bir göstergesi olan bu cilt sorunu yağ bezlerinin normalden daha fazla yağ üretmesine bağlı olarak gelişmektedir. Hormonal bir değişim nedeniyle oluşan sivilce ve akneler, deri altında bulunan kanallarda birikerek tıkanıklıkların sonucunda görülmektedir. Sivilce ürünleri ile de bu sorun tedavi edilebilmektedir.

Ciltte bulunan gözenekler bu tıkanıklıklara ek olarak dışarıdan da çevreden gelen kirler ve makyaj gibi nedenlere bağlı olarak tıkanmaktadır. Bu tıkanıklıklar siyah noktalar halinde görünür ve zamanla akne haline gelir.

Dışarıdan gelen bakteriler cildin alt kısmında biriken tıkanıklıkların içine doğru akarak buradaki kanallarda iltihaba yol açarlar. Oluşan iltihaplı kısımlar ise sivilce ve akneler olarak cildin üzerine çıkmaktadır.

Sivilce- Akneler Neden Artış Gösterir?

Sivilce, akne nasıl geçer sorusunun cevabını alabilmek adına sivilce ve aknelerin neden artış gösterdiğine bakmak gerekir. Gençlerin doğal ve sağlıklı bir beslenme programına sahip olmamaları, hareketsiz yaşam tarzları ve teknoloji bağımlılığı gibi durumlar sivilce ve aknelerin sayısının giderek artmasına neden olmaktadır. Cilt temizliğine yeterince önem vermeme ve yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması da sivilce ve aknelerin nedenleri arasında yer almaktadır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular