24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Güzelliğinizi Engelleyen Nedenler

Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır derler. Her kadın esasında güzeldir. Ancak güzelliğini ortaya çıkaramayan veya nasıl çıkaramayacağını bilmeyen kadınlar diğerlerine göre daha nahoş görünürler. Bununla beraber bir de adeta güzel olmak istemiyorum diye çabalayan kadınlar da vardır. Bunlar belki bilinçsiz, belki de yaptıklarının nelere yol açacağını bile bile yaparlar bunu. İşte bir kadının güzelliğinin önündeki engeller.

Sigaranın cilde zararları

Sigara güzelliğin önündeki en büyük engeldir. Sigara bir taraftan organlarınızda sayısız hastalığa davetiye çıkarırken, bir taraftan da cildinize büyük zararlar verir. İçerdekiler doğrudan görünmese de maalesef dışarıdan görünen etkileri de hiç iç açıcı değildir.

Sigaranın cilde en büyük zararı cildi oksijensiz bırakmasıdır. Oksijensiz kalan cilt zaman içinde soluklaşır ve parlaklığını kaybeder. Bu da cildin grimsi bir görünüme kavuşmasına neden olur. Aynı zamanda sigara içerken yapılan kas hareketleri nedeniyle dudaklarda büzülmeler, ağız kenarlarında kırışıklıklar meydana gelir.  Kırışıklıklar ise hiç bir kadın tarafından istenmez.

güzellikAlkolün cilde verdiği zararlar

Fazlaca tüketilen alkol göz kızarıklıklarına, gözaltı  torbalarına ve ciltte sarkmalara neden olur. Çünkü alkol vücudu susuz bırakır ve B vitaminlerini çalar. B vitamininin en önemli özelliği tırnaklarınızı ve saçlarınızı güçlendirmesi, cildinizi ışıltılı ve temiz tutmasıdır. B vitamini eksikliği sağlıksız bir cilt demektir.

Cilt düşmanı stres

Stres çağımızın önemli hastalıklarından biri. Bunun yanında fazlası tam bir cilt düşmanı. Aşırı stres insülini, yağı ve kortizolü artırır. Kortizol erken yaşlanma hormonudur. Fazla salgılanması ciltte erken yaşlanma belirtilerinin artmasına neden olur. Bu da yaşınızın olduğundan daha büyük görünmesi anlamına gelir. Aşırı stres yaşıyorsanız Magnezyum, B ve C vitaminleri ile vücudunuzu desteklemeniz gerekir.

Aşırı güneş cilt düşmanıdır

Güneşte bronzlaşan cilt güzel bir görünme kavuşur. Aynı zamanda gneş ışığı içerdiği D vitamini sebebiyle cilde faydalıdır. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olması güneş ışığı için de geçerlidir. Güneş ışığında çok fazla kalınması ciltte sigaranın bıraktığı etkileri bırakır. Cildinizin güneş görmeyen kısımlarını güneş gören kısımlarıyla karşılaştırırsanız, bu bölgelerin daha pürüzsüz ve yumuşak olduğunu görürsünüz. Güneşi çok gören cilt kısımları kalınlaşır, çillenir ve sertleşir.

Kafein ve cilt güzelliği

Kafein alkol gibi vücudu susuz bırakan içeceklerdendir. Susuz kalan ciltte B vitamini eksikliği meydana gelir. Fazlaca içilen kahve adrenalin bezlerinin salgıladığı stres hormonlarını da tetikler. Mümkün olduğunca kafeinden uzak durun. Kahve içtikten sonra arkasından 1 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Uyuma şekli

Yüzünüz yastığa en az temas edecek şekilde uyumaya çalışın. Yüzünüz yastığa ne kadar baskı yaparsa cildinizdeki kırışıklık miktarı da o derecede artış gösterir.

Beslenme şekli

Kilo aldığınızda cildiniz gerilir, verdiğinizde gerilen cilt sarkar. Bu nedenle sık sık kilo alıp geri vermek güzelliğin önündeki engellerden biridir. Fazla kilo almanızı engelleyecek ve formunuzu korumanızı sağlayacak beslenme alışkanlıkları edinin.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular