27 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 23, 2022

Hamburgerin Zararları

Son yıllarda insanlar daha çok hazır gıdaları tercih ediyor. Kısa sürede hazırlanan ve servis edilen yiyeceklere “fast food” denir. Sipariş edilen gıdaların doğrudan teslimat mekanizması da insanların onlardan daha çok çalışmasına neden olur. Bu gıdaların insan vücudu üzerindeki zararları nelerdir?

Kadinim.net konu ile ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını sunuyor:

İlk 10 dakika: 540 veya daha fazla kalorisi olan bu besin vücutta glikozun aşırı seviyeye yükselmesine sebep olur. Kendinizi iyi hissettiren dopamin hormonu salgılanır.

20 dakika sonra: Çift katlı hamburgerde ​​yüksek miktarda fruktozalı mısır şurubu ile sodyum karışımı olduğundan iştahımızın daha çok artmasına neden olur.

30 dakika sonra: İçeriğinde bulunan 970 miligramlık tuz susuzluk yaratıyor. Açlığa benzer bir his meydana gelir ve daha çok hamburgere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz. En kötüsü ise böbreklerimiz bu miktardaki tuzu süzmek için daha çok çalışıyor. Ayrıca kalp ritminin artması yüksek kan basıncı neden olabilir.

40 dakika sonra: Oluşan açlık hissi vücudun kan şekeri seviyesini düzenlemesine engel olur. Mide ve bağırsak sisteminiz tarafından emilen yüksek fruktozalı mısır şurubu insülini yükseltir.

50 dakika sonra: Organizma belli bir süre geçtiği için normal haline dönerse bile, hamburgerin lezzetli bildiğimiz yağı fazla olduğu için sindirim süreci tam olarak 3 gün devam ediyor.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular