21.7 C
İstanbul
Cumartesi, Ağustos 27, 2022

Hamile Kadınlar Oruç Tutabilir Mi?

hamilelikte oruçRamazan ayına sayılı günler kaldı. Herkeste bir heyecan ve telaşın yaşandığı bugünlerde kadınların bir kısmı daha farklı heyecanlar yaşıyor eminiz. Çünkü onlar hamile, yani iki can taşıyorlar. Kendilerininkiyle birlikte sorumlu oldukları bir cana daha sahipler. Hamile bayanların en çok merak ettikleri hamileyken oruç tutulurmu, hamileler oruç tutabilirmi, oruç hamileliğe zarar verir mi gibi sorulara cevap bulabileceklerini düşünüyoruz bu makalede.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Hamile kadınlar oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarıyla görüşmeli, eğer doktor oruç tutmasının hamileliğine zarar vermeyeceği yönünde kanaatini bildirirse oruç tutmaya başlanmalıdır. Doktorun izin vermediği durumlarda kesinlikle oruç tutulmamalı, hem kendi hem de bebeğinin sağlığını riske atmamalıdır.

Doktorundan onay alan gebe bir kadının oruç tutmasında dengeli ve düzenli beslenme prensiplerine uyulduğu taktirde sakınca yoktur. Bu dönemde beslenme mönüsü, anne ve bebeğin ihtiyaçlarını en iyi miktarda karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Sağlıklı bir gebe diyeti; tahıl grubu, meyve, sebze, et ve süt ürünlerini ve bol sıvı gıdalar içermelidir. Diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları gibi benzer hastalıkları bulunanların doktor tavsiyesiyle oruç tutması gerekmektedir.

Anne ve bebek sağlıklı bir gelişim süreci izliyorsa, günlük alınması gereken enerji ve besin öğeleri sahur ve iftar saatlerine bölünerek tüketildiği sürece, orucun gebeliği olumsuz etkileri çok aza indirelecektir.

Gebeliğin ilk 3 ayı ve son ayında oruç tutulması da mutlaka doktor izni ile olmalıdır.

Hangi hamile kadınlar oruç tutamaz?

Anne adayının sistemik hastalıkları var ise, bebeğin gelişiminde problem gözleniyor ise ve doktoru uygun görmüyor ise oruç tutmak hem anne adayı hem de bebek için sakıncalı olabilmektedir. Hamilelik, enerji ve değişik besinlerin gereksiniminin arttığı bir dönemdir. Oruç bu gereksinimlerin yerine konulmasını engelliyorsa ertelenmelidir. Bazı anne adayları uzun süreli açlığa karşı dirençli değildir. Ayrıca, gebelikte bulantı, kusma, mide ekşimesi ve mide yanması yakınmaları olabilir. Bu şikayetler uzun süren açlık dönemlerinde daha da artar. Bu gibi durumlarda anne sağlığı açısından oruç tutulması doğru değildir.

Lohusa döneminde kadınlar oruç tutabilir mi?

Doğum sonrası ilk 5 hafta lohusalık olarak adlandırılmaktadır. Doğuma bağlı kanama ve normal doğum veya sezeryanın getirdiği travma sonucu anneler genellikle bu dönemde yorgun ve bitkin olurlar. Az az kanamanın da devam edebileceği bu dönemde demir ihtiyacı da önemlidir. Süt veren annelerin lohusalık döneminde oruç tutmaları genel olarak zor olmakta ve önerilmemektedir.

Ramazan ayında oruç tutan hamileler için sakıncalı yiyecekler nelerdir?

Her şeyden önce aşırı yemekten kaçınmak gerekir, bu reflüyü ve mide yanmasını arttırır. Ayrıca fazla yağlı, şekerli ve tuzlu gıdalardan, demli çaydan ve  kahveden mümkün olduğunca kaçmak gerekli. Taze hazırlanmış besinler, az yağlı yiyecekler tercih edilmeli, kızartmalardan uzak durulmalı, taze sebze ve meyveler seçilmeli. Çok fazla meyve tüketmemeye özen gösterilmelidir. Ağır tatlılar yerine hafif sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

hamileyken oruç tutmakHamile kadınlar oruç tutarken nelere dikkat etmelidir?

Gün içinde halsizlik, baş dönmesi gibi benzer durumlarla karşılaşılabilecek sorunları minimuma indirmek için mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahur yapmadan oruç tutulmamalıdır. Sahurda hafif ve tok tutucu, proteinden zengin besinler tüketilmelidir. Gebelikte en önemli iki besin öğesi demir ve kalsiyumun bir kısmı bu vakitte alınmalıdır. Az yağlı peynir, haşlanmış yumurta, pekmez, süt, kepekli ekmek, meyve seçimi ideal olacaktır. Uzun süre tok kalabilmek ve kabızlığı önlemek amacıyla en az 4-5 dilim kepekli ekmek ve yanında sıvı alımına özen gösterilmelidir.

İftar 2-3 öğüne bölünerek yapılmalı. Oruç, birkaç yudum su ve hurmayla açılabilir. İlk olarak evde hazırlanmış çorba, ardından ana yemek olarak etli sebze veya tavuk sebze haşlama ya da balık buğulama türde besinler tercih edilmelidir.İftardan yaklaşık bir saat sonra, bir kase yoğurt ve bir porsiyon söğüş sebze veya salata tüketilebilir. İftardan sonra aralarda bir avuç kadar kuruyemiş, kuru meyve tüketilmelidir. 15 dakikayı aşmayan basit egzersizlerin yapılması faydalı olmaktadır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. slm
    ben 20 haftalık hamileyim doktoruma sormadan oruç tutuyorum.
    şimdiye kadar yapılan bütün kontrollerim normal çıktı bebeğimin ve benim durumum iyimiş yapılan testlere göre .
    bu durumda benim oruç tutmam uygunmudur 2 gündür oruç tutyorum ve çok şükür hiç zorluk çekmedim böyle giderse bütün orucumu tutmak istiyorum uygunmudur budurumda ???

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular