23.6 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 23, 2022

Hamile Kalma Yöntemleri

Evli çiftlerin en büyük hayali aileye sevgilerini perçinleyecek yeni bir birey daha katılması. İş bu aşamaya geldiğinde pek çok kadın kolayca hamile kalabilir. Ancak bazı çiftlerin bu konuda büyük sıkıntı yaşadıkları da bir gerçek. Her şey normal olarak uygulansa bile zaman zaman sağlıklı çiftler de bebek sahibi olma konusunda problem yaşayabiliyor. Bu yazımızda herhangi bir sağlık problemi olmadığı halde hamile kalamayan kadınlara bir kaç tavsiyede bulunacağız.

Öncelikle, hamile kalmak isteyen bir kadın dengeli ve düzenli bir yaşam tarzını benimsemeli, alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Sürekli kullandığı ilaçlar varsa, bu ilaçların hamileliğe engel olup olmadığı konusunda doktorundan bilgi almalıdır.

hamile kalma dönemi

Hamilelik dönemleri ne zamandır?

Hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem kadının yumurtlama gününe 3-4 gün kaldığı dönemdir. Yumurtlama dönemi genel itibariyle adet süresinin ortalarına gelen günlerdir. Yani 28 günde bir adet gören kadın için bu günler adetten sonraki 10 ile 15. günler dönemidir. 35 günde bir adet gören kadın için bu dönem adetten sonraki 15 ile 20. günler olur. İki adet dönemi arasında geçen süre hesaplanarak bu günlerin hangisi olduğu tahmin edilebilir. Daha basit bir hesaplama yöntemi ise, adet olacağınız tarihi hesaplayarak bu günden 14 gün geriye gitmektir. Örneğin ayın 25’inde adet göreceksiniz sizin için bu dönem ayın 11’idir. Çiftler şanslarını bu dönemde daha fazla denemeye özen göstermelidir.

 

 

Düzensiz adet durumunda yumurtlama zamanı da tam olarak belli olmadığından bu günlerin hesaplanması daha zor olacaktır. Ancak Elisa yöntemiyle idrardaki LH denilen hormon pikini ölçen kitler ile düzenli olarak idrar tahlili yapılarak yumurtlama dönemleri konusunda tespitler yapılabilir. Bu kitler eczanelerden satın alınarak evde uygulanabilir. Ancak yine de yüzde yüz bir zaman aralığı tespit edilmesi garanti değildir. Bu durumdaki çiftlerin iki adet arasındaki çeşitli günlerde şanslarını denemeleri faydalı olabilir. Bu konuda tavsiye edilen haftada 2-3 kez ilişkiye girmektir. Sayı azaldıkça ve süre uzadıkça hamile kalma ihtimali de o oranda zayıflayacaktır.

Kadınlar genellikle en çok 20-30 yaş aralığında hamile kalırlar. 35 yaşını geçen kişilerde hamile kalma oranı gittikçe düşmeye başlar. 40 yaşından sonra ise bu ihtimal çok daha zayıftır.

Hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar

Bir yıl boyunca düzenli ilişkiye ve tüm olumlu koşullara rağmen hamile kalmakta sıkıntı varsa, bu durumda doktor kontrolünde kullanılabilecek birtakım ilaçlar mevcut. Bu ilaçlar kadının yumurtlamasını uyarmaya yönelik ilaçlardır. Yalnız bu ilaçlar kesinlikle bir doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Son yıllarda çiftlerimizin en çok karşılaştığı problemlerin başında hamile kalamama şikayetleri gelmektedir. Hamile kalmak isteyen bayanlar ilk önce eşiyle arayı fazla uzatmadan hamileliği düşündükleri zaman cinsel ilişki sıklığını arttırmalılardır.

Nasıl Kolay Hamile Kalabilirim?

Bayanlarda düşük kilo yada aşırı şişmanlık hamile kalmada problem olabilir. Bu yüzden o dönemlerde beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Değişik hastalıklar için kullanılan ilaçlar bile hamile kalınmamasını etkiliyebilir. Özellikle yapılan araştırmalara göre sigara içen bayanlarda hamile kalma oranı içmeyen bayanlara göre daha düşüktür. Bu yüzden sigara kullanımını bırakmalıyız yada azaltmalıyız. Hamile kalmada en önemli faktör yumurtlama dönemini çok iyi hesaplamaktır. Kolay hamile kalmada cinsel ilişkiye girilen pozisyonada dikkat edilmelidir.

Hamile Kalma Dönemleri

Hamile kalma döneminin en verimli olduğu dönem yumurtlama dönemine en yakın olan 3-4 günlük dönemdir. Hamile kalmanın en verimli dönemi adet döneminin 10 ile 14. gününün arasındaki bu günlerde gebelik oluşma ihtimalinin en yüksek olduğu dönemdir. Adet kanamalarının süresine göre bayanlarda yumurtlama günü değişiklik gösterebilir. Bunun gününü en kesin şekilde doktorunuzla hesaplayabilirsiniz. Adetin ilk gününden bi daha ki adetin ilk gününe kadar kaç gün olduğunu bulup bu rakamdan 14 çıkartırsanız yumurtlama gününüzü bulabilirsiniz.

hamile kalma dönemleriHamile Kalma Pozisyonları

Hamile kalmada cinsel ilişkiye girilen pozisyonda çok önemlidir. Bu pozisyonlardan en etkili olanı kadının altta,erkeğin üstte olduğu pozisyonlar hamile kalmayı kolaylaştıran pozisyonların başında gelir. Cinsel ilişkiden sonra kadının kalçasının yastık veya başka birşey yardımıyla biraz havaya kaldırılması yada cinsel ilişkiden sonra uzun bir süre yatar pozisyonda kalması hamilelik için etkilidir.

Hamile Kalma Günü Hesaplama

Hamile kalmak için yumurtlama döneminin çok iyi hesaplanması gerekir. Yumurtlama gününü hesaplamanın en kolay yolu adet kanamasının başlamadan önceki 14.gününde yumurtlama başlar. Yumurtlama başladığındaki 2-3 gün içinde ilişkiye girilmelidir.Adetlerinin birinci gününden son gününe kadar olan rakamsal sayıdan 14’ü çıkarttığımız zaman yumurtlama gününü tespit etmiş oluruz. Belirlediğimiz günden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca cinsel ilişkiye girmeliyiz.

 

Hamile kalmada bütün bu saydığımız bu yöntemlerin dışında herşeyiniz normal hiçbir probleminiz yok,doktora falan gittiniz test yaptırdınız ve hiçbir problem yok ve hamile kalamıyorsanız , o zaman problem tamamen psikolojik olabilir,bu yüzden hamile kalmaya karar verdiğiniz cinsel ilişkiye girerken bu düşünceyi kafanızdan tamamen atmalısınız.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular