15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Hamilelik Belirtileri, Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Hamile kalmak, çocuk sahibi olmak bütün evli kadınların neredeyse ortak tek hayali. Peki bir kadın hamile olduğunu nasıl anlar, hamile olmanın belirtileri nelerdir? Aşağıda kısaca  bu konu hakkında birtakım bilgiler vermek istiyoruz. Ancak bu bilgiler belirtilerden yola çıkılarak anlaşılabilecek bilgiler. Kesin sonuç için mutlaka hamilelik testi yaptırmanız veya doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Hamileliğin belirtileri ilk aylardan itibaren kendisini gösterir. İlk ve en önemli belirti kadında adet kanamasının görülmemesidir. Bu hamileliğe işaret eden önemli bir belirtidir. Fakat çok nadir de olsa başka sebepler de adet kanamasını engelleyebilir ya da geciktirebilir. Bu nedenle adet kanaması görülmezse tam olarak hamilelik gerçekleşmiştir demek pek doğru olmaz.

hamilelik belirtileriHamileliğin diğer belirtileri ise; göğüs bölgesinde hissedilen ağrılar, mide de bulantı ve bazı mide şikayetleri, yorgunluk ve halsizlik hissi, sıkça idrar yapmaya çıkmadır. Yiyeceklere karşı istekte yine hamilelik ile beraber artış göstermektedir. Meme bezinde gelişme ve meme ucunda koyulaşmada görülen belirtiler arasındadır. Tabi her geçen gün karın bölgesindeki şişlik artmaktadır ve karın şiş bir görünüme gelmektedir. Bu özellikle 3 aydan sonra kendisini fazlasıyla belli eder. Karnın şişmesi dışındaki diğer belirtiler tek başına anlam ifade etmez, diğer belirtiler birçok hastalıkta ve problemde zaten görülebilmektedir.

Hamileliğin kesin belirtisi ne derseniz, bebeğinizin kalp atışların görülmesidir. Bu bir uzman tarafından ultrason eşliğinde gerçekleştirebilir. Hamileliğin yaklaşık 3. ayında bu kalp atımları alınmaya başlanır. Tabi ki sizin bebeği hissetmeniz, özellikle bebeğin hareketlerini hissetmenizde hamileliğin kesin bir belirtisidir. Bu durum 4. aydan sonra meydana gelir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular