25.7 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 23, 2022

Hamilelik Döneminde Saçlarınıza Nasıl Bakım Yapabilirsiniz

Eğer hamileliğiniz sırasında saçlarınızın sağlıklı, canlı, parlak olmasını istiyorsanız önereceğim bakım yöntemlerini denemenizde fayda var. Hamilelik sırasında saçlarınız normalde olduğundan daha farklı bir saç tipini alır. En yaygın görünen saç problemi de dökülmesidir. Hamilelik döneminde saç dökülmesi hem en sık karşılaşılan durum hem de en korkulan problemdir. İşte bu ve bunun gibi saç problemleriyle hamileyken nasıl baş edeceğinize dair tüyolar.

1)  Değişikliğine Uyum Sağlayın

Ne yazık ki siz hamileyken tüm bedeninizde olduğu gibi saçlarınızda da değişiklikler oluyor. Üstelik bunların bazıları hamilelik boyunca sürerken bazıları hamileliğin bazı aylarında görülen değişikliklerdir. İşte saçlarınız da hamilelik dönemi boyunca huyunu değiştiren bir problem olarak karşınıza çıkabilir. Mesela saçlarınız kıvırcıkken düz ya da düzken kıvırcık hale gelebilir. bu durumda yapmanız gereken en mantıklı ve sizi yormayacak olan saçlarınızın durumuna göre hareket etmenizdir. Yani düzleştiğinde bukle yapmaya ya da bukleleştiğinde düzleştirmeye çalışmayın Bu saçlarınıza daha çok zarar verecektir.

2)  Boyamak

Eğer hamilelik döneminden önce saçlarınızı boyuyorsanız buna hamilelik döneminde  ara vermeniz sizin için ve bebeğiniz için daha iyi olacaktır. Her ne kadar doktorlar hamileliğin ilk aylarından sonra saçlarınızı boyayabilirsiniz dese de bunu en zararsız yöntemlerle yapmanız gerektiğini de vurgulamaktadırlar. mesela kimyasal boya yerine bitkisel boyalar kullanabilirsiniz.

3) Basit Modeller Tercih Edin

Doğal olarak kadınların hamilelik döneminde enerjileri normalde olduğundan daha az olur. özel bakımı bir kenara bırakın rutin bakımlarını bile aksatabiliyorlar. Hal böyleyken zaten yetmeyen enerjiyi tasarruflu kullanmak en mantıklısı olsa gerek. Bu yüzden size tavsiyem hamilelik döneminde sizi yoracak olan yada zamanınızı çok harcayacağınız modeller yerine daha kolay ve pratik saç modellerini tercih etmenizdir.

mak

4) Sağlıklı Beslenin

Aslında sadece hamilelik döneminde değil hayatımızın her döneminde sağlıklı beslenmeliyiz ama özellikle hamilelik döneminde buna ekstra önem vermemiz gerekir. Çünkü zaten aldığımız besinleri karnımızdaki bebeğimizle paylaştığımız için daha çok vitamin, protein vs ihtiyacımız olacaktır. Eğer bunun telafisini yapmaz isek saçlarımız dahada matlaşıp daha da cansızlaşacaktır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular