10.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023

Hamilelikte Bol Bol Pirinç Tüketin

Hamilelikte beslenmenin ne kadar önemli olduğunu artık herkes biliyor. Hamile kadın gebeliği süresince yalnız kendi için beslenmiyor, bu süreçte aynı zamanda bebeğinin beslenmesini de üstlenmiş oluyor. Bu süreçte bazı besin maddelerinin tüketimine biraz daha fazla ağırlık verilmesi gerekiyor. Hamilelikte tüketilmesi gereken gıdalar içinde çok önemli bir yeri olan pirinç hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

pirinçKüçük bir pirinç tanesinin içinde şu besinler bulunur: protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2 vitaminleri ve demir.

Her insanın vücudunda demire ihtiyacı bulunuyor. Ancak hamilelik döneminde bu miktar normal ihtiyacın iki katı düzeyindedir. Aynı zamanda bebek doğduktan sonra ilk yaşamsal fonksiyonlar için de çok miktarda demire ihtiyaç duyar. Bu nedenle bebeğinizin de çok miktarda demire ihtiyacı bulunur.

Pirinç kan şekeri düzeyinin sabitlenmesi konusunda çok faydalı bir besin. Hazmının kolay olması ve içerisinde bulunan zengin mineraller ile hamilelik döneminizin rahat geçmesi için de çok yardımcı. Ayrıca tansiyonu dengeleme etkisi ile özellikle hamilelik öncesi oluşabilecek yüksek tansiyonun önlenmesinde etkilidir.

Pirincin faydaları bu kadarla sınırlı değil. İçerisinde yer alan A vitamini; deri, saç ve diş eti sağlığı için gerekli bir vitaminken B1 vitamini; bebeğin gelişim döneminde hücre oluşumu, dolaşım sistemi ve sinir sistemi için vazgeçilmez bir vitamindir. B2 Vitamini; hamilelik döneminde artan enerji ihtiyacına cevap verebilmek için, besinlerdeki enerjiyi açığa çıkarması nedeniyle önemli bir vitamin türüdür.

Pirincin içerisinde bulunan minerallerden kalsiyum ise, bebeğin sağlıklı vücut ve kemik yapısının oluşması ve aynı zamanda anne adayında meydana gelebilecek diş çürümesi, el ve ayak tırnaklarındaki güçsüzlükler ve kalsiyum eksikliğinde ortaya çıkabilecek bedensel ağrılar için birebirdir. Pirinç ayrıca hamileler için çok önemli olan folik asit alımı bakımından da zengin bir kaynaktır.

Hamilelik dönemi boyunca pirinç tüketmeye özen göstermeniz için çok neden var. Siz siz olun, hem kendi sağlığınız, hem de bebeğinizin sağlığı için pirinci ihmal etmeyin.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Pirincin bu kadar faydalı olduğunu yeni öğreniyorum inanın. pirinçte protein bile varmış yahu. japonlar boşu boşuna bu kadar çok pirinç yemiyormuş meğer 🙂 bi bildikleri varmış

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular