21.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 24, 2022

Hamilelikte Çatlaklar ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Hamilelik sırasında meydana gelen birçok fiziksel değişiklik vardır ve bunları gözden kaçırmak imkansızdır. Hamilelikte çatlaklar, hamilelik sırasında ortaya çıkan en yaygın izlerden biridir. Bu tür izler kadınların % 50 ila 90’ında bulunur. Genellikle hamilelik sırasında kilo alımı nedeniyle ortaya çıkarlar. Çatlaklar kadınlarda görünüşleri konusunda zihinsel stres oluşturabilir. Çatlaklar zamanla yavaş yavaş kaybolur ancak sadece bazı doğal bitkisel tedavilerle başlangıç ​​aşamasında tedavi edilebilir. Bu yazımızda kullanımı kolay ve güvenli olan bazı doğal yöntemleri ve annelertoplandik.com sitesi kullanıcılarının bahsettiği doğal çözümlerden bahsedeceğiz. 

Hamilelikte çatlaklar

Tıbbi terimlerdeki bu çatlaklara Striae gravidarum denir. Çatlaklar, hamilelik sırasında oluşan yan etkileridir. Bu izler kaşıntılı değildir ancak kaşıntılı ise herpes gestationis belirtisi olabilir. Çatlaklar anne yaşı ve kilo alımı ile bağlantılıdır. Ayrıca aile geçmişi ile ilişkilidir ve ayrıca gebelik çatlağı gelişiminde önemli bir faktör olarak hareket ederler. Bazı kadınlar için önemli olmasa da, bunlar birçok kadın için temel kozmetik kaygılar olarak kabul edilir. Başlangıçta doğrusal bantlar şeklindedirler, ancak yavaş yavaş geniş veya dar olabilen renkli veya hipopigmente atrofik çizgiler haline gelirler. Genellikle bu çatlaklar kalça, göğüs, karın ve uylukta bulunur. Hamilelikte çatlaklar, gebeliğin 24. haftasından sonra ortaya çıkmaya başlar. Doğumdan sonra kilo kaybı olduğunda belirginleşir.

 

Hamilelikte çatlakların nedeni

Esas olarak bu çatlaklar rahmin ani genişlemesinden kaynaklanır. Rahmin bu genişlemesi, elastin liflerinde bir değişikliğe yol açar. Normal elastin lifleri bir mod veya derin dermis dokusunda birleşir. Bu elastin liflerinin bozulması, normal cilde kıyasla daha az sıkı ve daha az elastik olan ilgili cildin görünümünü değiştirir. Fibronektin ve kolajen gibi genlerin, çatlakların gelişiminde rol oynadığına inanılıyor. Liflerin kırılmasının ana nedeni cildin aşırı gerilmesidir.

 

Çatlakların risk faktörleri

Çatlakların gelişiminde çeşitli faktörler vardır:

  • Genç yaşta hamile kalma
  • Anne ve aile geçmişi
  • Hamilelik öncesi obezite

Bunlar, hamilelikte çatlakların ortaya çıkmasından sorumlu olan en yaygın faktörlerdir. 

 

Hamilelik çatlaklar bir kadının ruh sağlığını nasıl etkiler?

Hamilelik sırasında oluşan çatlaklar, bir kadının ruh sağlığı üzerinde uzun süreli bir etki bırakır. Kendine güven duygusu azalır. Hamilelik çatlakları olan kadınlar eşlerine karşı rahat değildir. Güvensizlikleri sosyal mesafeye yol açar. Kadınların bu çatlakların yok olmasının zaman aldığını ve onlar için strese girmelerine gerek olmadığını anlamaları gerekir. Ayrıca vücudunuza badem yağı veya kakao yağı ile masaj yapabilirsiniz. Her çeşit çilek, ıspanak, havuç, brokoli, avokado gibi günlük rutininize antioksidan açısından zengin bir diyet ekleyin.

 

Hamilelik çatlaklarından kurtulmak için doğal çözümler

Hamilelikte çatlaklardan kurtulmak için bazı doğal çözümler vardır.  Çatlaklardan kurtulmak için evde rahatlıkla kullanabileceğiniz bitkisel ürünler şunlardır.

  • Aloe vera jeli 
  • Tatlı badem yağı
  • Hint yağı
  • Zerdeçal yağı
  • Kleopatra yağı
  • Avokado yağı

Hamilelikte çatlakların önlemesi en çok merak edilen konulardan biridir. Her anne adayı çözüm bulmak için araştırma yapar ve çare bulmaya çalışır. Hamilelik süresince buna benzer birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak için annelertoplandik.com platformunu takip edebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları sorabilir, postlara yorum yapabilirsiniz. Annelertoplandik.com sağlıklı bir hamilelik ve bebek yetiştirme dönemlerinde her zaman sizinle. Ayrıca “Sohbet bölümü” eğlenceli bir annelik süreci geçirmenize katkı sağlamaktadır. Yüzbinlerce üye ve milyonlarca post ile annelertoplandik.com sizleri bekliyor. 

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular