22.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 20, 2022

Hamilelikte Karın Ağrıları ve Sebepleri

Hamile kadınların büyük bölümünün ortak şikayetidir karın ağrıları. Hamileliğin başlangıcından itibaren çokça şikayet edilen karın ağrılarına, gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren rastlanmaktadır. Özellikle hamileliğin ilk günlerinde adetin gecikmesinden kaynaklanan bir ağrı olduğu şeklinde düşünülür. Bu karın ağrılarının sebebi eğer kadın hamileyse rahimin büyümesiyle alakalıdır ve herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Genellikle keskin bir ağrı, tabiri caizse bıçak saplanması şeklinde tarif edilir. Gebeliğin 3 ile 5. ayları arasında bu şikayetler en sık rastlanılan dönemdir.

Diğer taraftan, hamilelikte görülen karın ağrılarının başka nedenleri de olabilir. Hamile kadınların sıklıkla başına gelen kabızlık da karın ağrısına sebebiyet verebilir. Büyüyen hamilelikte karın ağrısırahmin bağırsak bölgesine baskı yapması neticesinde bağırsaklar daha yavaş çalışarak kabızlığa, bu da dolayısıyla zaman zaman karın ağrılarına sebep olur.

Gebelikye yaşanan karın ağrılarından farklı olarak, karnın alt kısımlarında oluşan ve karın ağrısından ziyade daha çok şiddetli kramplar şeklinde görülen ağrılar, normal karın ağrısından ayrı tutulmalıdır. Bu tür şikayetler düşük veya erken doğumun habercisi olabilmektedir.

Gebelikte yaşanan karın ağrılarının genel sebepleri bunlardır. Ancak, başka nedenlerden dolayı da karın ağrıları yaşanabileceğinden, hem annenin hem de bebeğin sağlığı riske atılmamalı ve bir doktora başvurulmalıdır. Doktor kontrolünde eğer başka bir sebep tespit edilememişse, bu karın ağrıları gebelikten kaynaklanan doğal ve önemsiz karın ağrıları olarak görülür. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular