15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

İki Yaşındaki Çocuklarda Hırçınlıkla Nasıl Baş Edilebilir?

İki yaş çocuklar için oldukça zor geçen ve hırçınlık, uyumsuzluk gibi pek çok etkiler ile boy gösteren bir dönemdir. Çocuklar için bu yaş aralığı çocuklarda ergenlik çağı olarak kabul edilmektedir. Bunun temel sebebi tam olarak bilinmese bile birkaç telkin yöntemi ile üstesinden gelinebilecek bir dönemdir. Sizler için asıl önemli olan ise, bu durumun oldukça normal bir süreç olduğunu kabul etmeniz ve çocuğunuza yapacağınız telkinler sayesinde kesinlikle üstesinden gelebileceğiniz bir geçiş olduğunun bilincinde olmanız olabilir. Peki bu krizlerle başa çıkabilmek için ne yapmak gerekmektedir.

Anneler ve babalar bu yaşta sorun çıkaran çocuklarına sık sık sarılarak onlara sevgilerini bu şekilde gösterebilirler.

Çocuğun bu davranışlarını kabul ederek onun gelişim sürecine etki eden bir zaman aralığı olduğunu da kabul etmeniz önemlidir.

Çocuğa bağırmamak ve bazı kuralları koymaktan kaçınmak da oldukça önemli olacaktır.

Daha da önemli olan bir kural ise çocuğunuzun sizi anlamakta zorluk çektiğini kabullenmeniz olabilir. Onu karşınıza alarak ciddi bir şekilde onunla konuşmanız bu durumun giderilmesi için oldukça büyük bir önem taşıyacaktır.

Ona masallar okuyarak onunla beraber şarkılar söyleyerek ve hatta beraber resim çizerek onun bu durumdan kolaylıkla kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin yapmasını istediğiniz davranışları siz de ona karşı yaparak ona olumlu örnek olabilirsiniz. Bu sayede hem aranızda ki ilişki artacaktır. Hem de onun size karşı doğru bir şekilde etki etmesini sağlayacaktır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular