21.6 C
İstanbul
Pazar, Eylül 4, 2022

İlginç Bir Zayıflama Yolu

zayıflamaZayıflamanın birden fazla yolu var. Az yersiniz, çok hareket edersiniz, spor yaparsınız, çeşitli diyetler uygularsınız. Ancak yine de bir süre sonra verdiğiniz kiloları tekrar almış olduğunuzu görürsünüz. Bu bir kısırdöngü gibi devam eder gider. Genellikle sevdiğimiz yiyeceklerin tadı hep damağımızdadır. Aklımıza geldikçe lezzetlerini ağzımızda hissederiz ve bir an evvel tekrar yeme isteği duyarız. Aslında yemeğin lezzetinin kokusunda olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin elma ile patatesin tadı aynıdır fakat kokuları farklıdır. Bunu göz önüne alan bir grup araştırmacı zayıflamak için ilginç bir yöntem geliştirmişler.

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar yemeklerin kokusunun özelikle aç olduğunuzda neden çok daha güzel geldiğini inceledi. Ve bu süreci tersine döndürerek bu aromaları daha az cazip bir hale getirmeyi hedeflediler. Bu sayede sıcak kurabiyelerin kokusuna dayanamayanlar için de zayıflamanın hayal olmaktan çıkacağını düşünüyorlar.

Diğer bir deyişler cipsler, kızartmalar, pudingler artık güzel kokmayacak. Uzmanlar bu sayede iştahın kapanacağını ve en sevdiğiniz yiyeceklere karşı koyabileceğinizi savunuyor.

Milliyet’te de yer alan habere göre, Cell (Hücre) isimli dergide yayınlanan araştırmada meyve sinekleri kullanıldı. Çünkü bu sinekler genetik olarak insana en çok benzeyen canlılardan biri olarak görülüyor ve bu nedenle laboratuvar araştırmalarında sık sık kullanılıyorlar.

İncelemelerde aç olan sineklerin tok olanlara nazaran meyvelere karşı daha atılgan oldukların gözlemlendi. Bu durum zaten beklenen bir sonuçtu. Ancak uzmanlar sineklerin koku alma duyularına müdahale ettiğinde artık o kadar da istekli olmadıkları görüldü.

Bunun sebebi olarak sineklerde bulunan ve insülin seviyesi düştüğünde üretilen bir protein gösteriliyor. Bu protein ne kadar çok üretilirse sineklerin koku alma duyusu da o kadar keskin oluyor.

İnsan burnunun da aynı şekilde çalıştığını düşünen bilim adamları insülin seviyesini artırıcı ilaçlar sayesinde iştahın azaltılabileceğini iddia ediyor.

Önceki İçerikMakarna Salatası Tarifi
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular