13.7 C
İstanbul
Pazartesi, Kasım 28, 2022

İlk 6 Ay Bebek Gelişimi

bebek gelişimi

İlk Altı Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerimiz şüphesiz bizim en değerli varlıklarımızdır. Bebekleriniz ve onların gelişimi hakkında ay ay bilgi alabilmeniz için sizler için araştırdır. Bebek gelişimi hakkında ne kadar çok öğrenirseniz, o kadar bilinçli birer anne ve baba olacağınızı unutmayın.

1.ay Bebek Gelişimi

Başını bir iki saniyeliğine yukarıya doğru kaldırabilir. Acıktığında ağlar. Altını kirlettiğinde ağlar. Yalnız kaldığını hissettiğinde huzursuz olup ağlar, kucağınıza aldığınızda ağlaması durur. Emzirdiğiniz zaman sakinleşir. Kendi kendine tebessümler atar. Anne sesini fark eder. Siyah-beyaz nesneleri tanır.

2.ay Bebek Gelişimi

Bu aydan itibaren dik oturduğu zamanlarda başını dik tutabildiği duruma gelir. Bundan sonra da daha uzun süre tutmaya başlayacaktır. Gece uykuları daha düzenli bir hal almıştır. Hoşnut olduğunda sevinç çığlıkları atar. Ağlaması azalacaktır. Nesneleri başını oynatarak takip edebilir. Ellerini ağzına götürmeye başlayacaktır.

3.ay Bebek Gelişimi

Göz göze temasta daha uzun süre durabilecektir. Nesnelere dokunmak onu mutlu etmeye başlayacaktır. Olduğu yerde yuvarlanmalara başlayacaktır. Anne kucağından başka bir kucağa gittiğinde ağlamaya başlayacaktır.

4.ay Bebek Gelişimi

Parmakları ile oyuncaklarını kavrayabilecektir. Bulduğu nesneleri ağzına götürmeye çalışacaktır. Aynada kendisini gördüğünde tepki verecektir. Rahat bir şekilde sağına soluna dönebilir. Duyduğu seslere karşı tepki verecektir.

5.ay Bebek Gelişimi

Oyuncaklarına uzanıp onları alabilir. Kucağınıza aldığınızda rahat bir şekilde oturabilir. Yardım ettiğinizde ayaklarının üzerinde dik bir şekilde durabilir. Dişlerinin çıkmasına yakın diş etleri kaşınmaya başladığında ağız suyunu akıtmaya başlayacaktır. Anne, baba, dede gibi basit kelimeleri söylediğinizde ayırt etmeye başlayabilmiştir. Oyuncağını düşürdüğünde eğilip alabilir. İlk oyun olarak eşyalarını saklayarak saklambaç oynayabilirsiniz.

6.ay Bebek Gelişimi

Yemek yedirdiğiniz zamanlarda besinler, elinle tutabilir. Arkasında destek olmadan kendi başına oturabilir. Ses çıkaran oyuncaklar onun çok hoşuna gider. Aile fertlerini tanıyarak tanımadığı insanları ayırmaya başlar.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Google’a bebek gelişimi arama sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular