12.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

İlk Kez Anne Olanlar İçin Çocuk Bakımı

Her şeyin olduğu gibi anne olmanın da bir ilki var. İlk annelikte kadın genellikle çok heyecanlı ve panik halinde olur. Bebeği anlamak, ne istediğini tespit etmek gerçekten de hiç kolay değil. Yanında bebek bakımı konusunda deneyimli kişiler bulunanlar müstesna. Ama tek başınızaysanız hakikatten işiniz zor. Bu yazımızda bebeklerin genel durumları ve pek de fazla olmayan günlük istekleri ve ihtiyaçları üzerinde durmak istiyoruz. Bu şekilde annelik duygusunu ilk kez yaşayanlara da çeşitli ipuçları vermek niyetindeyiz. Yeni doğan bebeklerle karşılaşılan genel sorunlar şöyle:
Sütüm yeterli gelmiyor ve bebeğim sürekli ağlıyor!
Çoğu anne sütünün bebeğe yeterli gelmediğini düşünür. Ancak bebeklerin midesi sizin avuç içinizden çok daha küçüktür. Bir yemek kaşığı süt onu doyurmaya fazlasıyla yeter. Ancak midenin küçük olması onun sık sık acıkmasına neden olur. Acıkan bebekte haliyle ağlamaya başlar. Yeni doğan bebek sık sık ağlıyorsa yapılacak ilk iş onu emzirmektir.
Bebeğimin göbeği ne zaman düşecek?
Bebeğin göbeğinin düşmesi için herhangi bir madde kullanmanıza gerek yok. Göbeği bir süre sonra kendiliğinden düşecektir.
Anne sütü nasıl artırılır?
Sütünüzü artırmak için normal bir şekilde beslenmeniz yeterli. Meyve suları içmek bu dönemde yaralıdır. Ayrıca un çorbası da sütünüzün artmasını sağlar. Günde 1-2 tabak bu çorbadan içebilirsiniz.
bebek bakımıAna kucağı faydalı mı?
Ana kucağı bebeğiniz için çok faydalıdır. Sürekli göz önünde olmasıyla birlikte, sizin kokunuzu devamlı hissetmesi aranızdaki duygusal bağın güçlenmesinde çok etkilidir.
Bebeğimin gözleri sürekli çapaklanıyor, ne yapacağım?
Yetişkinlerde gözyaşları göz küresini yıkayarak içerdeki pisliklerle birlikte göz içindeki kanaldan buruna doğru akar. Bebeklerde bu kanal yetişkinlerdeki gibi tam olarak çalışmayabilir. Buruna doğru akmayan bu akıntılar çapak olarak dışarı çıkar. Ilık suyla ıslatılmış hafif islak temiz bir bezle temizleyebilirsiniz. Gözlerde kızarıklık, şişkinlik gibi olağan olmayan durumlar görürseniz doktora başvurun.
Bebeğim kaka yaparken çok zorlanıyor!
Bebeğinizin anne karnından gelip dış dünyaya alışması biraz zaman alır. Eğer kakası normal kıvamdaysa ve gazını çıkartabiliyorsa bir sorun yok demektir.
Bebeğimin burnu sık sık tıkanıyor.
Yetişkinler bildiğiniz gibi burundan nefes alıp ağzından verir. Bebekler ise nefes alıp vermek için ağzını kullanmaz sadece burnunu kullanır. Burundan gelen hafif hırıltılar bu nedenle normaldir. Ancak tıkanıklık çok ise, örneğin emzirirken nefes alabilmek için sık sık ağzını geri çekiyorsa veya bu nedenle uyumakta sıkıntısı varsa burnunu temizleyebilirsiniz. Hafif nemli bir bez kullanabilirsiniz.
Bebeğe emzik vermek gerekir mi?

Çoğu bebek emzikten hoşlanır ve hayır demez. Ancak bebeğinizin meme kargaşası yaşamaması için ilk haftadan sonra vermeniz daha uygundur.
Bebeğimin elleri, ayakları bazen çok soğuk oluyor, hasta mı?
Bebeğinizin ateşini ölçün. Eğer 36 derecenin altındaysa üşüyor. Bu derecede değilse bir problem yoktur.
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular