16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 25, 2023

İştahsızlık Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

 

İştahsızlık özellikle bebeklerin çeşitli sorunlar yaşamasına neden olan bir durumdur. İştahsızlık genellikle tüketilen yemeklerle alakalı bir durumdur. Aileler böyle zamanlarda sıkıntılı günler geçirmektedir. İştahsızlık nedenleri; patolojik, fizyolojik ve yanlış beslenme kaynaklı olabilmektedir. Öncelikle iştahsızlığa sebep olan durumun iyi bir şekilde değerlendirilerek, müdahalenin buna göre yapılması gerekmektedir.

Bebeklerde iştahsızlık

bebeklerde iştahsızlıkPatolojik nedenler olarak; idrar yolu enfeksiyonu, viral bağırsak enfeksiyonu, viral hapatit hastalıkları, gribal enfeksiyon ile üst solunum ve alt solunum yolu enfeksiyonları rahatsızlıklarından söz edilebilmektedir. Fizyolojik özellikler ise bir hastalık kaynaklı olmayan ve gelişim süreçlerinde görülen adaptasyon sorunları nedenli ortaya çıkan durumlardır. Örnek olarak; sütten sonra ek gıdalara geçiş döneminde, tadın ve kıvamın damağa uygun hale gelmesi için belirli bir zamana ihtiyaç duyulabilmektedir. 3 hafta ve üzerinde yaşanan iştahsızlık durumunun ise araştırılması gerekmektedir.

İştahsızlık Nasıl Giderilir?

Çocukların yeni gıdalara geçişlerinde sabırlı bir bekleme süresi olmalıdır. Damak tadının uyum sağlaması zaman alabilmektedir. Yeni besinlere 8-10 deneme sonrasında alışan bebekler, ilk seferde istediğiniz kadar iştahlı olmayabilir. 7. aydan sonra pütürlü gıdalara geçmek önemlidir. 9 aylık olduğunda ise sofraya birlikte oturmak uygun olacaktır. Çocuk toksa bile, önüne bir ekmek parçası koymak, sizle uyum içinde yemek yemesini sağlayacaktır. Çocukların peşinden tabak ile birlikte koşturmak, ileride kazanacağı sofra kültürünün ve beslenme alışkanlığının gelişmesini engelleyecektir. Bu konulara dikkat etmeniz, çocuklarınızın gelecekte çok daha iyi beslenmesi anlamına gelecektir.

İştah Açıcı Besinler

Bebekler için iştah açıcı besinler konusu yetişkinlerde olduğu gibi geniş bir alternatiften oluşmamaktadır. Bu nedenle aşağıdaki önerimizi uygulayarak, iştahının açılması konusunda destek olabilirsiniz.

Bir demlik içerisinde 1 çay bardağı kadar suyu kaynatın. Daha sonra 1 çay kaşığı kadar havuç tohumu ilavesi yapın. Kaynatmanızın ardından 10 dakika bekleyin ve demlendirin. Beslenme sonralarından bebeklerinize ve çocuklarınıza uygulayın.

Sizler de iştahsızlığa iyi gelen besinler biliyorsanız, bizimle paylaşırsanız seviniriz 🙂

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular