18.6 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 21, 2022

İstenmeyen Gebelikler İçin En Etkili Yöntemler

gebelikSebebi ne olursa olsun hamile kalmak istemiyorsanız veya hamile kalmaktan korkuyorsanız, istenmeyen gebelikleri önlemek için çok çeşitli yöntemler var. Burada bahsedeceğimiz yöntemler geleneksel olanlar değil, daha çok tıbbi olanlar. Yani gelişen bilimin bize sunduğu yöntemler diyelim. Fakat şu da bir gerçek ki, bilim ne kadar gelişse de yine en etkili yöntem kondom kullanmak. Kondom kullanmadan ilişkiye girmek her zaman çok büyük risk taşır.

 
Kondom (Prezervatif)

Erkekler tarafından kullanılmak üzere, bir çeşit lastikten yapılmış çok ince ve esnek bir kılıftır. İlişki sırasında, spermlerin kadının haznesine geçmesini engeller. Doğru kullanıldığında, oldukça etkilidir. Her ilişki için yeni, kullanılmamış bir kılıf takılır. Kılıf, sertleşmiş erkeklik organına, kadının haznesine hiç temas etmeden önce takılır. Boşalma sonrası, organ gevşemeden çıkartılmalıdır. Gebelikten koruma oranı, yırtılma olmazsa, yüzde 2.5 ile 10 arasındadır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (HIV/AIDS, hepatit-B, frengi, bel soğukluğu, klamidya) da korur.

Diyafram

Ülkemizde pek kullanılan bir yöntem değildir. İlişki öncesi hazne içinde rahim ağzına şapka şeklindeki diyafram spermisit (sperm öldürücü) krem sürülerek uygulanmaktadır. Bu yöntemde, yüzde 15 civarında başarısızlık oranı bildirilmektedir. İlişki öncesi uygulama uygulama gerekmesi ve ilişki esnasında yerinden oynaması halinde istenmeyen gebeliklere sebep olabilir. Bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Kadın kondomu

İnce, şeffaf, yumuşak plastikten yapılmış, uçları halka ile gerilmiş, kılıf şeklinde bir araçtır. İlişki öncesinde, kadının haznesine yerleştirilir. İlişki sırasında, spermlerin kadının haznesine dökülmesini engeller. Spermisitle birlikte ve doğru kullanıldığında, oldukça etkilidir. Her ilişkide, yeni bir kadın kondomu takılmalıdır. Anne sütünü etkilemediği için emziren kadınlar da kullanabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (HIV/AIDS, Hepatit-B, frengi, bel soğukluğu, klamidya gibi) korur.

spermisitSpermisitler (Sperm yok ediciler)

Kadının haznesine konularak uygulanan jel, fitil ve köpüren tabletlerdir. Tabletlerin erimesi için ilişkiden 10-15 dakika önce haznenin derinine uygulanmaları gerekir. Etkisini tam gösterebilmesi için ilişkiden sonra da en az 6 saat hazne hiçbir sebeple yıkanmamalıdır. Haznenin, doktor tarafından önerilmedikçe herhangi bir sebepten yıkanması, doğal korunmasını bozarak enfeksiyonların oluşma riskini artıracağından, kesinlikle önerilmez. Spermleri hazne içinde etkisiz hale getirerek gebeliği önler. Doğru kullanıldığında, oldukça etkilidir. Her ilişki için uygulama tekrarlanmalıdır. Anne sütünü etkilemediği için emziren kadınlar da kullanabilir. Bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Deri altı kapsülleri

Kolun iç kısmına yerleştirilen, kibrit çöpü büyüklüğünde silikon çubuklardır. Kadında doğal olarak bulunan kadınlık hormonlarından yalnızca birini (progesteron) içerir. Yumurtlama ve döllenmeyi önler. Türüne göre 3 ya da 5 yıl boyunca gebelikten korur. Çok etkilidir. Gebelik şüphesi olmayan herhangi bir günde, tercihen adetin ilk 7 günü içinde uygulanır. Adet kanaması miktarında azalma, ara kanamalar ve lekelenmeye neden olabilir. Anne sütünü etkilemediği için emziren kadınlar da kullanabilir.

Rahim içi araç

Halk arasında spiral olarak bilinen, rahim içine yerleştirilen küçük plastik bir araçtır. Bakır ve hormon içeren tipleri vardır. Döllenmeyi önler. Çok etkilidir. 10 yıla kadar koruyan bakırlı tipleri vardır. Kadının gebe olmadığından emin olunan herhangi bir zamanda uygulanabilir. Uygulama sırasında adetli olmak gerekli değildir. Çıkartıldığında hemen gebe kalınabilir. İlk aylarda lekelenme, adet miktarında artma veya adet süresinde uzamaya, adet sancısına neden olabilir. Anne sütünü etkilemediği için emziren kadınlar da kullanabilir. Koruma oranı, yüzde 98 civarındadır. Kurallarına göre uygulandığında, enfeksiyona neden olmaz.

Kadında tüplerin bağlanması

Artık çocuk istemeyen çiftlerde, kadınların yumurtalık kanallarının/tüplerin ameliyatla bağlanmasıdır. Tüpler bağlandığı için, yumurta sperm ile karşılaşmaz. Böylece, döllenme engellenir. Gebelik şüphesi olmayan herhangi bir zamanda, kadın evli ise kendisinin ve eşinin yazılı onayı ile yapılır. Çok etkilidir. Cinsel arzu, yeterlilik ve doyumda, adet kanamalarında hiçbir değişikliğe yol açmaz. Hastanede yatmayı gerektirmez.

Erkekte kanalların bağlanması

Artık çocuk istemeyen çiftlerde, erkeklerin tohum (sperm) kanallarının bağlanmasıdır. Kanallar bağlandığı için spermler boşalma sıvısına geçmez. Böylece, döllenme engellenir. Koruyuculuğun başlaması, hemen gerçekleşmez. İlk 20 boşalmada ya da yaklaşık 3 ay süreyle, kondom (prezervatif, kılıf) gibi ek bir yöntem kullanılmalıdır. Çok etkilidir. Cinsel arzu, yeterlilik ve doyumda, erkeklik organının sertleşmesinde hiçbir değişikliğe yol açmaz. Erkek evli ise kendisinin ve eşinin yazılı onayı ile yapılır. Cilt kesilmeden ve dikişsiz olarak uygulanabilir. Hastanede yatmayı gerektirmez.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular