6.4 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 20, 2024

İzmir’de İmplant Merkezleri

İmplant eksik diş yerine konulan, uzun süre sıkıntısız kullanılan, çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için daha çok titanyumdan yapılan vida şeklindeki yapay diş kökleridir. İmplantın kimlere yapılacağı uzman hekimler tarafından belirlenir. İzmir’de İmplant Merkezleri bu konuda seçici davranması ve sağlık koşullarına uygun merkezleriyle bilinir.

Kimlere implant yapılır?

İmplant yapımındaki uzman doktorun, uygun gördüğü hastalara uygulanır. Genel uzman hekimlerinin ortak görüşleri mevcut. İmplant uygulanacak hastanın 16 yaşını doldurmuş ve 16 yaşından büyük olması gerekir. Sigara ve türevlerini çok fazla tüketenlere yani ortalama günlük kullanımı iki paket ve üzeri olanlara yapılması uygun görülmez. Kontrol altında tutulması zor olan veya kontrol altında tutulamayan bazı hastalıklarda ve sürekli aspirin ve tarzı ilaçları kullanılması gereken hastalıklarda uygulanmaması gerekir. Bunlar dışında bütün sağlıklı hastalara uzman doktorlar tarafından uygulanır. İzmir’de İmplant Merkezleri arasında www.mynova.org Ağız ve Diş Sağlığı olarak uzman hekimlerin implant yapılmasını uygun görmediği hastalara, yapılmasına izin vermez.

İmplant nasıl yapılır?

İmplant ağız cerrahi hekim tarafından, sağlık koşullarına uygun bir merkezde yapılmalıdır. İki aşamadan oluşan implant yerleştirmesinin birinci aşamasında, implant yapılacak bölgenin çene kısmı frezleme işlemiyle açılır. Açılan bu kısma, uygun implant yerleştirir ve gerek görülürse bir iki dikişle implant dişetleriyle kapatılır. İmplantın yerleştirilmesinden sonra birkaç ay uyum sağlaması için beklenilir. Birkaç ay sonra ikinci aşama olan diş tacının oluşturulup takılmasıdır.

Bu aşamada dişetleri arasına gizlenen implant yüzeye çıkarılır ve izinden diş protezi kalıbı oluşturulup taç yerleştirilir. Bu işlem bazı hastalarda başka işlemlere gerek duyulabilse de genelde bu şekilde uygulanır. Doktorun belirlediği aralıklarla kontrole gidilmesi gerekir. Bakımı ise doğal dişlerde olduğu gibi özenli ve düzenli olmalıdır ve doktor aksini belirtmediği sürece 6 ayda bir kontrol gerektirmektedir.

Hangi durumlarda yapılır?

Herhangi bir nedenle kaybedilmiş diş eksilmelerinde, diş eti hastalıkları, diş çürümelerinde ve benzer rahatsızlıklarda, hastanın tercih ettiği, doktorun uygun gördüğü durumlarda yapılır. Diş eti veya çürüme olmamasına rağmen dişini kaybeden ve bir ağız hastalığı sonucu, yaşam kalitesini etkileyen, sallanmalarda da tercih edilebilir. Önemli olan izmir implant uzman hekimlerinin hastayı bu tedavi için uygun görmesidir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Konular