4.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 25, 2023

Kabızlık

Kabızlık en sık şikayet edilen hastalıklardan birisidir. Genelde ileri yaşlarda görülmesine karşın toplumun her kesimini etkileyebilir. Kadınlarda erkelere göre 2-3 kat daha fazla görülür.Genel olarak söylemek gerekirse,bir insan dışkılama esnasında zorlanıyorsa ,yani bu işlevi uzun bir sürede ve efor sarf ederek gerçekleştiriyorsa bir kabızlık durumundan söz edilebilir. Bir insanın bağırsaklarının normal şartlarda haftada en az üç kez boşalması gerekmektedir,daha az sayıda dışkılama kalın bağırsağın son kısmında atılmadan bekleyen dışkının bir süre sonra sıvı içeriğinin giderek azalmasıyla sertleşmeye neden olmakta ve buda atılırken ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Günümüzün modern insanı her gün git gide daha hareketsiz bir yaşam biçimini benimsemektedir.iş yerindeki çalışmalar,özellikle büro çalışmaları daha hareketsiz ve oturarak yürütülmektedir.Ulaşım olanakları geliştikçe insanlar daha az yürümektedir.Giderek yoğunlaşan çalışma koşulları kişilerin düzenli aralıkla beslenmelerine olanak bırakmamaktadır.Günümüz ınsanının beslenme tarzının bitkisel kökenden hayvansal kökene kayması,pisikolojik yönden bazı olumsuz uyarılarla sık sık karşılaşma kişilerde kabızlığı oluşturmaktadır.

Eczanelerde kabızlık giderici ilaçlar çok sayıda mevcut olup bunlar kalın bağırsağın hareketlerini uyararak kabızlığı gideren ilaçlardır.Bu ilaçlar kabızlık sorununu çözmede etkili olmalarına karşın bir süre sonra bağırsağı bu maddelere karşı bağımlı hale getirerek (Bağırsak Tembelliğine) yol açabilir.

Kabız Olmamak İçin Yapılacak Şeyler;

-Dışkılama ihtiyacının uzun süre ertelenmemesi

-Düzenli egzersiz yapılması

-Lifli gıdaların ve sıvı alımının arttırılması

 

Unutmayın ki tuvalet ihtiyacımızı rahat ,sorunsuz olarak giderebilmek sahip olabileceğiniz en değerli sağlık konforudur.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular