21.9 C
İstanbul
Salı, Haziran 21, 2022

Kadınlar Neden Sigara İçerler?

Ülkemizde sigara alkol ve bazı tütün ürünleri belirli bir yaşa gelmeden asla kadınların kullanabileceği zararlı alışkanlıklar olarak görülmemektedir. Öncelikle kadınların kendi ailelerinde yaşadıkları baskıdan dolayı oldukça uzun bir süre sigaraya başlayamadıkları bilinmektedir. Bu duruma rağmen kadınların sigaraya başlama oranı ise oldukça büyük yüzdeler ile artış göstermektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda net bir şekilde görülmüştürki, kadınların ilk defa sigaraya başlama yaşları özgürlüklerini ilk kazandıkları üniversite dönemine denk gelmektedir. Hemen hemen her kadın lise yıllarında sigara içme tecrübesinde bulunmuşlardır.

Ama bu sadece birkaç dudak tiryakiliğinden daha öteye gidememiştir. Ama bu durum üniversiteye başlanmasının ardından oldukça farklı bir boyut kazanmaktadır. Kadınlar genellikle üniversite ortamında farklı bir görünüme kavuşmuş olmak için sigara tüketmektedirler. Bu sebepten dolayı daha farklı olacaklarına duydukları inanç hat safhadadır.

kadınlarda sigara başlamaAma hiç kimse bir kadını özellikle erkekler sevdikleri kadını sigara içerken görmek istemezler, böyle bir durumda ise bazı dayatmalarda bulunurlar. Kadınlar ve sigara üzerine yapılan araştırmalar çok net bir şekilde göstermiştir ki kadınlar için sigara içmek sadece bir tiryakilik değildir.

 Erkeklerin sahip olduğu ayrıcalıklardan bir tanesine bile olsa sahip olabilme isteğidir. Bu sebepten dolayı da kadınlar sigaraya başlamaktadırlar. Ama asıl bilmeleri gereken nokta ise hiçbir zaman bir kadın bir erkek kadar sigaranın bol içildiği bir ortamda bulunamayacaktır.

İşte bu nedenle kadınlarımız yüksek oranda sigara kaynaklı hastalıkla pençeleşmektedir. Erkeklere oranlandığında kadınlarda sigara kaynaklı hastalıklara yakalanma riski çok daha fazladır.

 Yapılması gereken şey ise o kadar basittir ki, genç kızlarımıza sigara içmenin zararlarından bahsedilmelidir. Kafalarında hiçbir zaman için sigara içmenin yalnızca erkeklere ait bir özgürlük olmadığının üzerinde durmaktır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular