12.6 C
İstanbul
Salı, Kasım 22, 2022

Kadınlar ve Güzellik

Kadınlar ve Güzellik

Güzellik, bir canlının, somut bir nesnenin veya soyut bir kavramın algısal bir haz duyumsatan; hoşnutluk veren hususiyetidir. Güzellik, estetiğin, toplumbilimin, toplumsal ruhbiliminin ve kültürün bir parçası olarak incelenir.

Kadınlar ve güzellik ayrılmaz bir bütündür bu gerçek ise yaşamın bir parçasıdır. Güzellikleri bazen tarif etmede zorlanırız. Çünkü güzellik ne anlatmakla ne de bakılmakla biter. Çoğu kez buna bir anlam vermede aciz kalırız. Üstelik güzellikleri her zaman da göremeyiz. İnsanların hayatlarının güzelliklerle süslenebilmesi pek kolay olmaz. Zira ne kadar güzellik görünürse görünsün ona ulaşmak bazen mümkün olmayabilir.

Çoğu kadının güzel olmak için harcadığı paralar bazen doğal bir yöntemde de yatmaktadır onun için güzellik doğal olan ile bütünleşebilmektir. Güzellik sadece ticareleştirilmiş bir kavram olarakta yok etmek gerekmektedir.

Dış güzelliği ölçmenin ortak bir yolu toplumun ortak kararı veya genel kanısı Güzellik yarışması gibi törenlerde ortaya konur. Ancak iç güzelliğin ölçülebilmesi, her ne kadar güzellik yarışmaları sıklıkla bunu dikkate aldığını iddia etse de daha zor olan bir konudur.

Güzellik algısı tarih sürecinde değişimlere uğrasa da güzellik olarak tanımlanan kahraman ise her zaman kadın olagelmiştir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular