12.7 C
İstanbul
Pazartesi, Kasım 14, 2022

Kadınlar ve Hamilelik

Kadınlar ve Hamilelik

Hamilelik kadınlar için bir sorun oluştururken bu sorunu tatlı bir sorun olarak nitelediklerini hepimiz biliriz. Bu sorunların hepsini tatlı bir sorun olarak görmek ise sizden birini var etmek içindir. Her şeyden önce sizin hayatiniz önemlidir. Bu önem verdiğiniz hayat diğer bir varlığa aktarmak ise daha da önemlidir. Çünkü siz anne olmak için bir adım attınız.

 

Bu tatlı sorunlardan bazılarını belirtecek olursak. İlk başlardan Gebelikte çoğu kadın tarafından hissedilen belirtiler ve bulgular vardır. Bunlardan başlıcalar ise:

  • Adetin gelmemesi (amenore)
  • Bulantı ve kusma İdrar şikayetleri
  • Yorgunluk
  • Fetal hareketlerin algılanması
  • Göğüslerde değişiklikler gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

 

Tabi bu sorunlarla ve bundan sonraki sorunlarla baş edebilmek için büyük bir özveri ve sorumluluk içinde olmamızdır. Gebelikten önce incelemeler ve kontroller yapıldığı gibi sonra da yapılacak incelemeler ve kontroller vardır. Artik düşünmeniz gereken sizden hariç bir varlık olduğu için yerine getirmeniz gereken bazı sorumluluklar olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Bu sorumluluklarınızdan biri de hamilelik döneminde stresli olmak yaygın ve rastlanan bir durum olduğu için öncelikle strese hayır demeniz gerekmektedir. Vücudunuz değişiyor, siz ve eşiniz ebeveyn olma beklentisi içindesiniz ve kendinizi çok iyi hissetmiyor olabilirsiniz. Bunlar strese yol açabilir fakat kontrol her zaman sizdedir.

Hamilelik döneminde dikkat etmeniz gereken diğer bir durum ise beslenme konusudur. Çoğu kadın hamilelikte fazla kilo alacağım korkusuna kapılarak beslenmeyi ihmal etmektedir. Annenin gebelik boyunca yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Tüm gebelik boyunca alınması gereken kilo 11-13 kg.dır. Fakat 6 kilo zaten bebeğin doğumuyla birlikte kaybedilir. Bunun üzerinde alınacak kilolar doğum sonrasında ise egzersiz ve diyet ile verebilirsiniz. Tabi ki diyet için 6. aydan sonra baslarsanız bebeğinizin sağlığını da etkilememiş olursunuz. Çünkü anne sütü bebek için önemlidir.

Hamilelik sizin için özeldir çünkü annelik için ilk adimdir. Bunu sorun etmeniz ise tatlı bir sorundur.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular