19.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 20, 2022

Kadınlarda Boyun Bölgesi Rahatsızlıkları

Boyun bölgesinde meydana gelen ağrılarda iki çeşit sebep bulunmaktadır. Boyun ağrıları çeşitli sebeplerden dolayı ansızın başlayabilir. Bu durum oldukça büyük ağrılara neden olmaktadır. Öncelikle incelememiz gereken ağrı türü, omurga kaynaklı yaşanan ağrılardır. Omurgada veya çevre bölgelerinde meydana gelecek zedelenmeler oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Bazı zamanlarda yaşanan boyun kireçlenmeler ve en son noktasında ise boyun fıtığı omurga kaynaklı ağrılara sebep olan etmenlerin başında gelmektedir.

İkinci olarak ise omurga kaynaklı olmayan boyun ağrıları gelmektedir. Bu grup ise oldukça farklı ağrıları içerdiği için daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Öncelikle temel sebep olarak boynumuzda bulunan omurgalarda sinir sıkışmaları örnek olarak gösterilebilir.

boyun ağrısıDaha sonrasında ise kas spazmı oldukça büyük boyun ağrılarını tetiklemektedir. Omurga dışı olarak yaşanan ağrıların oldukça büyük bir kısmında ise adale kaynaklı rahatsızlıklar baş sırada bulunmaktadır.

Bu rahatsızlıkların giderilmesi için duruş bozuklukları ve stres orantılı tedavi uygulamaları yapmak çok daha mantıklı seçenek olacaktır. Çok az rastlanmış olsa bile iç hastalıklardan kaynaklanan bazı rahatsızlıklar da bazen boyun rahatsızlığına neden olmaktadır.

Özellikle Türk toplumunda en fazla boyun ağrısı görülen nokta trafik kazaları ve istemsiz kazalardan oluşmaktadır. Bu noktada bir hekime başvurulması büyük bir önem taşımaktadır. Zira boynun neden ağrıdığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Küçük darbelerin bazen hayati önem taşıyacak zedelenmelere yol açabileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Boyun bölgemizde yaşanan kireçlenmeler ise 4-6. Omurgalar arasında yaşanmaktadır. Genellikle ellili yaşların başlarında bazı yıpranmalara paralel olarak ortaya çıkmaktadır. 

Mesleklere bağlı olarak bu rahatsızlıkların sıklıkla karşılaşılan türleri de bulunmaktadır. Örneğin uzun yol şoförlerinin devamlı olarak boyunlarını dengede tutma isteğinden kaynaklanan bazı boyun rahatsızlıkları olduğu bilinmektedir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular