20.6 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Kadınlarda ve Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Mutlu bir aile için bir çok şart vardır. Bunlardan en önemlisi sağlıklı bir cinsel hayattır. İstatistik gösteriyor ki, çiftlerin % 60-70’inin boşanma nedeni cinsel sorunlardan kaynaklanıyor.

Mutlu cinsel yaşam için cinsel istek gerekir. Ancak modern yaşamın getirdiği bir takım sorunlar cinsel gücü azaltıyor ve bir çok insanda cinsel isteksizlik ortaya çıkıyor.

Hangi nedenlerle cinsel isteksizlik ortaya çıkar? Gelin beraber bakalım.

İlaçlar: Cinsel hayatı en olumsuz etkileyen faktörlerden biri ilaçlardır. Özellikle de ağrı kesici haplar ve anti-depresanlar cinsel isteksizlik yaratıyor. Anti-depresan ilaçlar orgazmı zorlaştırdığı için aktif cinsel yaşama sahip olan çiftler için bile sorun yaratıyor.Gebelikten koruyucu ilaçlar kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Alerji : Eğer alerjiden acı çekiyorsanız, cinsel yaşamda aktif olamayacaksınız. Çeşitli alerjiler size genel rahatsızlık vermekle beraber cinsel hayatınızı da olumsuz etkileyecektir.

Diyetler: Eğer kilo vermek için şok diyetler yapıyorsanız, cinsel hayatınızın bundan olumsuz şekilde etkileneceğini unutmayın. Çünkü vücudunuz gerekli vitaminleri ve mineralleri alamazsa kendinizi bitkin hissedersiniz. Açlık psikolojiye de kötü etkiliyor. Daha sinirli ve tahammülsüz olursunuz. Güzel görünüp partnerinizin kalbini fethetmek arzusu ile yaptığınız diyetler ayrılığa neden olabilir.

Rahatlama ve uyku ihtiyacı : Eğer bütün gün çalıştıysanız, eve gidip uyumayı hayal edeceksiniz. Bu, özellikle de kadınlar için geçerlidir. Erkekler en stresli günlerde, kendilerini yorgun hissettiğinizde bile seks yapmaya yok demez. Çünkü erkekler için seks yorgunluğu çıkaran, stresi azaltan, rahatlama aracıdır. Kadınlar ise yorgun olunca seks düşünmek bile istemiyor. Böyle olunca kendinizi zorlamayın. Ancak vaktinizi düzgün bölerek partnerinize daha fazla zaman ayırmaya çalışın.

Aşırı stres: Sorumluluk gerektiren görevlerde çalışanlar, çocuk sahibi olanlar ve ev işlerinden başını kaldıramaz halde olanlar daha fazla stres yaşıyorlar. Stres birçok hastalığın sorumlusu olarak kabul edilir. Sağlığımızın en büyük düşmanı olan stres cinsel yaşama da etkisini göstermektedir. Bu nedenle stresten kurtulmaya çalışın.

İletişimsizlik: Partnerinizle iletişim kuramamak sürekli bir hal aldığında cinsel hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Hiç kimse her gün kavga ettiği adamla sevişmek istemez. Günler geçtikçe cinsel isteğinizin azaldığını hissedeceksiniz. Zamanında iletişim kurmaya çalışın ve sorunlarınızı konuşarak halledin.

Aşırı Şişman Veya Zayıf Olmak: Eğer aşırı kilolu veya aksine aşırı zayıfsanız, bu, hem psikolojinizi, hem de seks isteklerinizi olumsuz etkileyecektir. Bu, hem erkekleri hem de kadınları rahatsız eden bir sorundur.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular