13.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Kadınlarda Yaşanan Saç Dökülmeleri

Saç dökülmesi ister kadın olsun ister erkek, insanların genelini tehdit eden bir rahatsızlık. Tıbbi olarak insan hayatını doğrudan etkilemese de psikolojik olarak bir çok rahatsızlığa yol açtığı kesin. Erkeklerde saç dökülmesi sonucu oluşan kellik kadınlara oranla daha alışıldık olsa da, kadınlarda yaşanan saç dökülmelerine de artık daha sık rastlanıyor. Bunun en büyük sebebi galiba yaşadığımız yüzyıldaki en büyük sorunlardan biri olan stres.

Saç dökülmelerini yalnızca strese ve etkilerine bağlamak doğru değil tabi ki. Bu sorunun değişik nedenleri var ve kişiden kişiye değişir. Örneğin bazı kişilerin saçları hafif bir streste dökülme eğilimi gösterirken, bazı kişiler ne kadar ağır bir stres altında olurlarsa olsunlar yine de saçları dökülmez.

Konumuz itibariyle daha çok kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri üzerinde durmak istiyoruz. Bilim adamlarını yaptığı araştırmalara ve elde ettikleri sonuçlara göre kadınlarda saç dökülmesinin bir kaç ana sebebi bulunuyor. Şimdi bu sebepler nelerdir kısa kısa inceleyelim.

kadınlarda saç dökülmesi– En sık rastlanan nedenler; demir eksikliği ve demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık, başka sebeplerden kaynaklanan kansızlık, yumurtalıklara bağlı hormonel düzensizlikler.

– Kalıtımsal nedenler. Kalıtsal nedenlerle oluşan saç dökülmeleri daha çok erkeklerde görülür. Ancak oransal olarak erkekler kadar sık rastlanmasa da kalıtım nedeniyle kadınlarda da saç dökülmelerine rastlanmaktadır.

– Kalitesiz olarak nitelendirdiğimiz, standartlara uygun olmayan saç boyaları, saç bakım ürünleri. Nerede ve kimler tarafından üretildiği belli olmayan ve merdiven altı olarak nitelendirilen kimyasal madde katkılı saç bakım ürünleri.

– Psikolojik nedenler. İçinde bulunduğumuz gerginlik, yaşanan sıkıntılar nedeniyle bozulan psikoloji nedeniyle de saç dökülmelerine rastlanır.

– Farkında olmadığımız bir hastalıkta zaman zaman saç dökülmelerine neden olabilir.

Şunu unutmamak gerekir. İnsan yapısı gereği her gün bir mikta saçı doğal olarak kaybetmektedir. Bu kayıp vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi sağlıksız hücrelerin ölüp yerlerine yenisinin gelmesi nedeniyle olur. Sağlıksız saçlar doğal olarak dökülüp yerlerine yenisi çıkmaktadır. Bilimsel verilere göre günde ortalama 100 civarı saç telinin dökülmesi normal seviyelerdedir. Bu miktarda saç dökülmesi görüldüğünde paniğe kapılmamak gerekir.

Aşırı saç dökülmesi durumuyla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden kesinlikle en kısa sürede bir dermatologa gitmek gerekir. Çünkü dökülmenin sebebi kalıtsal dökülmeye neden olabilecek hastalıkların tedavisi neticesinde yaşadığınız saç dökülmesi önlenebilir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular