24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Kalıcı Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kalıcı makyaj sürekli güzel ve bakımlı görünmek isteyen kadınların kurtarıcısı haline geldi. Her türlü olumsuz durumda dahi bozulmayan ve yıllarca devam eden kalıcı makyajla kadınlar hem zaman tasarrufu sağlıyor, hem de makyaja sürekli para harcamaktan kurtuluyor.

Kalıcı makyaj nasıl yapılır?

Kalıcı makyaj cilde değil, cilt altına yapılır. Doğal mineral ve bitki pigmentlerinin bileşiminden elde edilen pigmentler (renk hücresi) deri altına enjekte edilir. Bu pigmentler deri altında kaldığından dışarıdan bakıldığında soluk görünür. Kalıcı makjaj, normal makyaj gibi abartılı bir görünüm vermez. Yüzünüzü daha sade ve pastel gösterir. Eğer daha parlak ve canlı bir görünüm isterseniz, kalıcı makyajın üzerine kalıcı makyajnormal şekilde makyaj da yapabilirsiniz.

Yapılması ne kadar sürer?

Makyajın yapılması esnasında hafif ağrılar hissedilir. Bu ağrıların hissedilmemesi için uygulama yapılan bölgeye anestezi yapılabilir. İşlem süresi kişinin cildinin hassasiyetine, nem oranına, elastikiyetine, cildin genel durumuna göre değişir. Ortalama olarak bu süre 2-3 saat civarındadır.

Etkisi ne kadar sürer?

Kalıcı makyajın ciltte kalma süresi kişiden kişiye değişir. Bu süre 2 ile 5 yıl arasında değişebilir. Makyajın bozulmasına yol açan etkenlerden ne kadar uzak durulursa bu süre o kadar uzar. Görünürlüğü bu süreler sonunda birdenbire gitmez. Zaman içinde azalarak gider. Tekrar yapılmak istendiğinde daha basitçe üzerinden geçilerek tekrar belirgin hale getirilebilir. Kalıcı makyaj yapıldıktan sonra, UV ışınlarına uzun süre maruz kalmamak gerekir. Ayrıca sigara, uyuşturucu, solaryum seansları, aşırı kuru cilt özelliği makyajın kalıcılık süresini azaltır.

Uygulama alanları

Kalıcı makyaj göz kapaklarına, kaşlara, dudaklara yapılabilir. Bunun yanında yarık dudakların ve yara-yanık ve ameliyat izlerinin kapatılmasında kullanılabilir. Yarım veya seyrek kaşların tam ve dolgun görünmesi sağlanabilir. Bölgesel saç dökülmelerinde bu bölgeler kamufle edilebilir. Meme uçları belirginleştirilebilir. Doğum lekeleri kapatılabilir. Alerji nedeniyle oluşan göz sulanması ve göz kaşıntılarına son verilebilir. Göbeği olmayan kişilere göbek yapılabilir. Görüldüğü gibi kalıcı makyajın kullanım alanları son derece geniş.

Kalıcı makyaj önemli bir rahatsızlığı bulunmayan herkese uygulanabilir. Ancak şeker hastalarına, HIV virüsü taşıyanlara ve hemofili hastalarına kesinlikle uygulanmaz.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular