15.6 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 22, 2023

Kepçe Kulak Estetiği

Kulak estetiğinde (otoplasti) en sık başvurulan uygulamalar arasında kulak küçültme ve kepçe kulak ameliyatları yer alıyor. Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olmasına kepçe kulak (prominent ear) deniyor. Kulağın böyle olmasının sebebi ise kıvrım şeklinde olması gereken bazı kısımlarının düz olması. Bu durum kulağın kafatasıyla daha fazla açı yapmasına ve öne doğru daha çok kıvrılmasına neden oluyor. Düzeltilmesi için ise kepçe kulak ameliyatı yapılması gerekiyor.

Şunu belirtmekte fayda görüyorum; çocuğunuzun kulaklarında herhangi bir yapusal sorun olduğunu düşünüyorsanız çok geç kalmadan bunun önüne geçmelisiniz. Böylelikle, çocuğunuzda bu tarz bir yapısal problemden kaynaklanabilen psikolojik sorunların (özgüven eksikliği, arkadaşlardan ayrı kalma, asosyallik, dışarı çıkmak istememe…) da önüne geçilebiliyor. Bildiğiniz gibi çocuklar okul çağlarında fizyolojik bazı özellikleri nedeniyle akranlarının alay konusu olabiliyor.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı nasıl ve kaç yaşından itibaren yapılıyor? Bunlar konuyla ilgili en sık karşılaştığım sorular. Öncelikle ameliyat gerektiren sorunların neler olduğunu tanımlamakta fayda görüyorum. Kulağın kafatasıyla daha geniş bir açı yapması kulağı dışarıya doğru açık gösteriyor ve bu da dış görünümünü önemseyen kişiler için önemi bir sorun. Aynı zamanda yatış pozisyonuyla birlikte kişinin rahat ve sağlıklı uyuyamamasına da yol açıyor. Bir başka sorun ise üst kısımda bulunması gereken kıvrımların oluşmaması ki bu durum, kulağın dümdüz görünmesine neden oluyor ve kişileri rahatsız ediyor. İşte kulak estetiği operasyonları da böyle durumlarda elzem olabiliyor.

Gelelim ameliyatın nasıl yapıldığı konusuna; aslında oldukça basit bir ameliyat ve isteğe bağlı olarak lokal anesteziyle de gerçekleştirilebiliyor. Ameliyat sırasında kulak arkasında kesi yapılıyor ancak merak etmeyin bu kesi operasyon sonrasında hem görünmüyor hem de neredeyse izi hiç kalmıyor. Bu da gönül rahatlığıyla ve basit bir operasyonla kepçe kulaklarınızı düzelttirebileceğiniz anlamına geliyor.

Ameliyatın lokal anestezi ile yapıldığını söylemiştim, burada hemen bir noktaya daha dikkat çekmek isterim; bu ameliyattan sonra dikiş alınması da gerekmiyor. İyileşme süresi ise bir hafta kadar sürüyor. Yani oldukça kısa… Ancak hastanın başının birkaç gün sargılı kalmasını öneriyorum çünkü bu sayede iyileşme süresini daha da kısaltabiliyorsunuz. Ayrıca 1-2 ay aralığında kulağın büküleceği durumlardan kaçınmanız daha başarılı bir sonuç almak ve tekrar aynı süreçlerden geçmemek için önem taşıyor.

Ameliyatın ilkokul çağındaki çocuklara bile yapılabildiğini unutmayın fakat bu ameliyatı çocuğunuzun da isteyip istemediğinden emin olmanızı tavsiye ediyorum.

Kimler Kepçe Kulak Ameliyat Olabilir?

Fiziksel bazı farklılıklarımızı pek çoğumuz büyük bir sorun haline getirebiliyoruz. Özellikle, burun, kulak gibi baş bölgemizde bulunan organlarımızın yapısının düzgün olmasını hepimiz önemsiyoruz. Ne kadar kendimizle barışık olursak olalım, kulaklarımızın kepçe olmasını elbette istemiyoruz. İşte estetik cerrahinin insan sağlığındaki önemi de burada devreye giriyor. Her şeyden önemlisi, kişinin psikolojik bağışıklığını güçlendiriyor. Bu operasyonlar sayesinde sosyal hayatımızı çok daha özgüvenli yaşayabiliyoruz. Kimler kepçe kulak ameliyatı olabilir, diye soracak olursanız, maddeleyerek şöyle cevap verebilirim:

  • Kulağı gereğinden fazla büyük olan kişiler kulak küçültme ameliyatı olabilir.
  • Kulağı dışa doğru fazla kıvrık olan kişiler,
  • Aynı şekilde kulak kıvrımı oluşmamış kişiler ameliyat olarak bu yapısal sorunlardan tamamen kurtulabiliyor.

Küpe Deliği Onarımı

Kulak estetiği operasyonlarında karşılaşılan taleplerden birinin de küpe deliği onarımı olduğunu biliyor musunuz? İlginçtir ama salt bu nedenle kulak küçültme ameliyatı olmak isteyen hastalımız oluyor. Yıllar boyunca ağır ve sallantılı küpeler kullanan özellikle kadın hastalarımızın kulak memelerinde sarkma, yırtılma, deformasyon ya da delik büyümesi gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Bu problemlerin hepsini basit ve kısa süren işlemlerle çözebiliyoruz. Tedavinin ardından yeniden küpe kullanmak isteyen hastaların kulağını yeniden deldirmesi gerektiğinin de altını çizmeliyim.

Ameliyat Sonrası Riskler Var mıdır?

Her operasyonda değişen oranlarda da olsa risk vardır. Yok dersem, bu doğru olmaz. Bu durum, elbette kulak estetiği operasyonları için de geçerli… Enfeksiyon, yara ayrışması, alerjik reaksiyonlar görülmesi ihtimali var. Ancak ihtimalleri, kullanılmasını tavsiye ettiğim ilaçlarla ortadan kaldırabilirsiniz. Yeter ki olması gereken dozlarda ve düzenli şekilde kullanın. Böyle bir durumda zaten riskleri ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Kulak Estetiği Fiyatları

Kulak estetiği fiyatlarımız yapılacak işlemlere göre 1000 ila 1500 TL arasında değişiyor. Detaylı bilgi sahibi olmak için bizi arayarak bir randevu oluşturabilir ve böylelikle yapılması gereken işlemleri öğrenebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

SPONSOR İÇERİKTİR.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular