8.7 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 1, 2023

Kitap Savaştan Güçlüdür!

Pijamaskeliler ekibinin üyeleri olan Greg, Amaya ve Connor’ın okuldaki en sevdiği derslerden biri, kitap okuma dersi. Bu derste herkes, seçtiği kitabı getirerek ders boyunca satır aralarındaki türlü olaylara, düşle gerçek arasındaki kurgulara, birbirinden ilginç bilgilere dalıp hayal gücünün tadını çıkarıyor. Ancak bu durumdan rahatsız olan biri var, o da elbette hayal gücünü kendi yararı dışında hiçbir şeyde kullanmayan dâhi, Romeo. Kitaplarda yer alan kurguları ve kahramanları kıskanan Romeo, eline aldığı her sayfada kendini görmek ister. Bu nedenle bir gün kentteki tüm kitapçıları, kütüphaneleri dolaşarak raflardaki kitapları birer birer toplar. Amacı, kitapların içinde yazan her şeyi kendisini anlatan kurgularla değiştirmek, her sayfaya kendi fotoğrafını ve resmilerini koymak, böylece rafları tamamen kendisini anlatan kitaplarla doldurmaktır.

Okumayı, değişik fikirlerle karşılaşmayı, farklı kalemlerle tanışmayı ve düşler dünyasında dolaşmayı düşünmez, yalnızca kendini okumak ve kendini görmektir amacı. Bunun için yardımcı bir robot üretmeye karar verir. Bu robot, herkes uykusuna çekilmişken kentteki tüm kitapları toplayarak gövdesindeki özel bir sistemle kitapların içeriğini değiştirmede kullanılacaktır. Bu amacını da gerçekleştirir Romeo, her sayfasına kadar gördüğü tüm kitapları toplar ve kaçırır. Ancak raflardaki boşluk, kahraman ekibimizin gözünden kaçmaz. Gecenin karanlığında pijamalı maskelerine bürünen kertenkele çocuk Gekko, hızlı kedi çocuk Catboy ve keskin gözlü baykuş kız Owlette, çok sevdikleri kitapların peşine düşer. Bu sırada Owlette, derste okuduğu kitaptan çok etkilenmiştir. Kendisi gibi bir süper kahramanın öyküsünü anlatan kitabın her satırını bir solukta okumuş, oradaki dövüş tekniklerini adeta ezberlemiştir.

Başta onun neden bu kitaptan bu kadar etkilendiğini ve oradaki gibi bir dövüşçü olmaya çalıştığını anlayamayan Greg ve Connor, daha sonra Owlette’in bulduğu dâhiyane fikirle Romeo ve robotunu alt etmeyi başarır. Kitapta geçen, kötülerle savaşmak için kullanılan tuzaklardan birini uygularlar ve robotu etkisiz hâle getirirler. Daha sonra kitapları Romeo’nun elinden kurtararak çok geç olmadan hepsinin birer “Romeo Kitabı” olmasını engellerler. Böylece kahraman Pijamaskeliler ekibi, kitapların kurgusal dünyasının, gerçek hayatta da bizlere nasıl yardımcı olduğunu, ilham verdikleri yeni fikirlerle başımız derde girdiğinde bizi çözüm yoluna nasıl götürdüğünü göstermiş olur.

İster bilgi içerikli olsun, ister kurgusal, kitaplarda okuduğumuz her şey, hiç ummadığımız anda ve hayatın her alanında karşımıza çıkabilir. Etrafımızda yardımımıza koşacak kimsenin olmadığı durumlarda bile kitaplardan öğrendiklerimiz, imdadımıza yetişerek bizi zor durumlardan kurtarır. Romeo bir dâhidir, evet; ancak kitap okumanın, kendisini geliştirip ona yeni fikirler vereceğini düşünmeden yalnızca ünlü olmanın ve kitap kapaklarında kendisini görmenin peşindedir. Ne var ki sonunda o da kitapların içinde yazanların aslında boş ve yalnızca hayal ürününden ibaret olmadığını görür. Sadece birkaç satır okuduğunda bile kendini bir anda düşlerden oluşan bu eğlenceli dünyada bulur ve merak duygusu büyümeye başlar.

Pijamaskeliler’in Romeo’ya vermek istediği esas ders de budur. İnsan, okudukça öğrenir, meraklanır, hayal eder, bilmediği yerlere ait türlü bilgiyi, önündeki satırlar sayesinde deneyimler. Bu yüzden tam anlamıyla bir kahraman hâline gelebilmek için cesur olmanın yanı sıra, yakın çevremizde deneyimleyemeyeceğimiz şeyleri kitaplar yoluyla öğrenmeli, kitap satırlarını hayatımızın her alanına taşımalıyız.

Okuduğumdan Öğrendiğim

Geceleri uyumadan önce okuyacağımız ortalama 20 sayfa, beynimizi dinlenme ve rahatlama konumuna getirirken hayal gücümüzü de çalıştırmaya başlar. Her gün yatağımızın baş ucunda bir kitap bulunduralım ve yatmadan önce kitapta okuduğumuz bölümden öğrendiğimiz bilgiyi, kitabın yanında tuttuğumuz bir not defterine tarihiyle birlikte not edelim. Böylece bir “bilgi günlüğü” oluşturalım. Okuduklarımızı anlamak, özümsemek ve onlardan bir ders çıkarmak, okuma serüveninin en değerli mirasıdır!

Sizler de bunun gibi güzel mesajları çocuğunuza öğretmek isterseniz, çocuğunuzun Pijamaskeliler çizgi filmi izlemesine gönül rahatlığıyla izin verebilirsiniz. Ve de pijamaskeliler oyuncakları ve pijamaskeliler kostümü ile de kendini bir pijamaskeli kahramanı hissetmesini sağlayabilirsiniz. En güzel ve orijinal Pijamaskeliler oyuncakları Kapıda Ödeme ile Karakter Dükkanı’nda.

Önceki İçerik
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular