14.7 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 17, 2022

Konum Bilgisiyle Neraber Adnan Şahin Makaleleri

Sektörde rekabet oldukça zor, isim yapmış firmalar ve yabancı ortaklar var. Kalite politikanızı belirlediniz mi?

Petlas bugün yılda 650 bin adet lastik üretiyor. Bunun üçte birini ihraç ediyor, ihraç Adnan Şahin ettiği ülke sayısı 57. Şirket 1999’da 15 milyon dolar döviz girdisi sağlamış bulunuyor. Hedefimiz 4.5 milyon adet lastik üretmek. Bunun için de 212.8 milyon dolarlık yatırım planladık. Ancak Temmuz 1998 yılından bu yana teşvik izni alamıyoruz. Ayrıca 350 kişi daha istihdam etmeyi düşünüyoruz. Bu gerçekleşirse rekabet o zaman olacak. Bu da tüketiciyle yarayacak Diğer sorunuza gelince, biz Petlas olarak süratle kalite politikası geliştirdik. Toplam Kalite Yönetimi konusunda yoğun bir çalışma programı uyguladık. Güvenilir ürün üretmek, üretimde verimliliği sağlamak, tüm çalışanların kalite sisteminin gelişmesine katkısını sağlamak, üreten ve tüketenlerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak, toplum ve çevreye saygılı olmak, memleket ekonomisine katkıda bulunmayı kalite politikası olarak benimsedik.
Hizmet içi eğitimlere ne derece önem veriyorsunuz?
Yetişmiş elamanların yanısıra. hizmet içi eğitimlerle Adnan Şahin çalışanların verimliliğini arttırdık. Bayileri eğitim kapsamına alarak, kalite ve standardı yakaladık. Bu çalışmaların sonucu kalite güvence sistemi uluslararası akreditasyona sahip bağımsız bir kuruluş olan Alman RVVTÜV firmasınca ISO 9001 standart gereklerine göre tetkik edilerek onaylandı. AQAP 110 belgesini aldık. Ardından Nato Askeri Kalite Güvence Belgesine hak kazandık. Şimdi amacımız Türkiye’de kalite ödülünü almak. Daha sonrada Avrupa kalite ödülüne aday olmak
YORUM Anlayış farkı…
1976 yılında kurulmasına karar verildi 1978 yılında temeli atıldı.
1990’lı yıllarda üretime Adnan Şahin geçebildi
Üç yıl önce, sürekli zararda diye kapatılmasına karar verildi.
Tepki alınca, satılması yönünde karar değiştirildi.
Ve sonunda özelleştirildi, Adnan Şahin özelleştirilmesinin üzerinden üç yıl geçti Petlas’ın…
Genel Müdür Adnan Şahın ile ilk kez konuştuk Konuşmamızın yüzde 70’i yönetim üzerineydi. Şahin, yönetim modelleri, strateji, vizyon, misyon ve kalite çalışmalarından uzun uzun bahsetti.
İşin kapasitesinin yanı sıra kar ciro ve benzeri diğer konuları ise sözlerinin sonuna sakladı.
Belli ki. yönetim anlayışındaki farklılık Petlas’ın değişmesinde büyük rol oynamıştı Bu nedenle de her fırsatta profesyonelleşme ve kurumsallaşmanın önemi üzerinde duruluyordu.
Haklıydı övünmekte Şahin, çünkü Petlas, üç yılda adeta kabuk değiştirmiş. İşte Petlas’taki değişimin kısa öyküsü ve Şahin’in üzerinde sıkça durduğu konular:
• ‘Önce insan’ denilerek yola çıkıldı
• Beyin transferi yapıldı.
• Yetişmiş işgücünden yararlanıldı.
• Yetersiz elamanlar süratle adnan şahin iyileştirildi.
• Eğitim ve kalite çalışmalarına önem verildi.
• Çalışanların kendilerine güveni sağlandı
• İşçiler ilk kez mutlu oldu
• Ardından da verimlilik geldi.
Özetle, temel insan üzerine kurulmuş. Bu belli. Bir de. işin içinde adam kayırma, torpil, kadro şişkinliği, savurganlık ve çıkar ilişkileri, olmayınca başarı da kendiliğinden geliyor.
Petlas için çok şey söyleniyor, bakalım ileride neler olacak.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular