11.6 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 20, 2022

Küçük Yaralanmaları Kendiniz Tedavi Edin

Hepimiz zaman zaman minik sağlık sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Bu tür ufak tefek sorunlar için elbette bir doktora gitmeye gerek yok. Böyle durumlarda evde kendi tedavimizi kendimiz de yapabiliriz.

 

Ayakkabı ayağınızı vurduysa

Topuklu ve sivri uçlu ayakkabılar, hem güzelliğimizi destekler, hem şıklığımızı ama ya parmak uçları ezilip de ayağımızı vurursa? Eve gelip ayakkabıyı çıkarttıktan sonra ayağınızı ılık su dolu leğen sokun. Suya birkaç yemek kaşığı tuz atın. Ayaklarınızı 20 dakika bu suda bekletin.

 

 

Şeytan tırnağı

Şeytantırnağı, tırnağınızın etrafındaki kurumuş deri çatlayıp açıldığında oluşur. Kemirip attığınızda ise geriye zonklayan ve derisi sıyrılmış et kalır. U aynı zamanda enfeksiyon işaretidir. Şeytan tırnağının bulunduğu bölgeyi yıkadıktan sonra, neomycin içermeyen antibiyotikli bir merhem sürün. Üzerine bir yara bandı takın.

 

 

 

Boyun ve sırt ağrıları

Bilgisayar klavyesi üzerinde sürekli iki büklüm kapanarak oturduğunuzda, masa başında kağıtlara gömüldüğünüzde veya telefonu boynunuzun altına sıkıştırıp uzun süre konuştuğunuzda, boyun ve sırt bölgeniz ilk kasılan yerler olacaktır. Bu kasılmayı geçirmek için, her zamanki duruşunuzun aksi yönünde hareket etmelisiniz.

 

 

Boyun ve sırt egzersizi

Sırt ağrınız için; öne doğru kuyruk sokumunuz sandalyeden yükselecek şekilde sarkın, daha sonra dik olarak sandalyenize oturun. Bunu her saat başı 6-10 defa arasında tekrar edin. Boyun ağrınız için; dik oturun veya ayakta durun, başınızı arkaya doğru bırakın ki başınız boynunuzun üzerinde hareket etsin. Yani boyun kaslarınız başınızın ağırlığını taşımak için gerilmesin.

 

 

 

Gözünüze sabun kaçtığında

Gözünüze sabun kaçması çok canınızı yakan bir durumdur. Ayrıca şampuanların neden olduğu kimyasal yanıklar, kornea içinde mikro çiziklere neden olabiliyor. Gözünüze toz, şampuan veya yabancı bir madde kaçtığında, başınızı geri atarak saline solüsyonla 1-2 dakika durulayın. Elinizin altında solüsyon yoksa, oda sıcaklığındaki suyla gözünüzü 1 dakika boyunca yıkayın.

 

Kas ağrıları

Siz uzanıp kıpırdamamayı tercih etseniz de, sızlayan kasları hareket ettirmek ağrıyı azaltacaktır. Kasları hareket  ettirmek, kan ve oksijen dolaşımını arttırır. Hafif bir egzersiz, doğal ağrı kesici görevi yapar.  Beyindeki beta endorfin ve norepineprin hormonlarının üretimini arttırır.

 

 

Mide bulantısı

Domates veya limon esaslı, baharatlı, asitli yiyecekler yediğinizde; bazen sadece biraz fazla yediğinizde bile mideniz rahatsız olabilir. Midenizdeki asidi dengeleyecek ilaçlar bu konuda yardımınıza koşacaktır ama elinizin altında ilaç yoksa ağzınıza bir naneli sakız atın veya zencefilli çay için. Bu tatlar, mdieyle yemek borusu arasındaki kası gevşetir. Böylece mideye yapılan baskı azalır.

 

 

Kulak zonklaması

Uçak yolculuğunuzda kulaklarınız zonklamaya başlarsa, yolculuk çekilmez hale gelebilir. Bu ağrının sebebi; kulağın boğaza bağlanan borusuyla, kabinde oluşan hava basıncının eşleşmesinden kaynaklanır. Basıncı eşitlemek için burnunuzu kapatın, dudaklarınızı büzün ve nefes verin. Bu egzersizi özellikle uçak kalkarken ve inerken uygulamanız iyi olur.

 

 

Arı sokması

Eğer arının iğnesi hala derinizde görülüyorsa tırnağınızla ve ya cımbızla çekip alın. İğnenin ucunda zehir kesesi olabilir ve bu da vücudunuza alerjik reaksiyon oluşumuna sebep verir. Tenderizer acınızı alır. Ayrıca üstüne buz da koyabilirsiniz.

 

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular