7.7 C
İstanbul
Cuma, Şubat 16, 2024

Kürtaj Yaptırmanın Riski Büyük

KürtajKürtaj konusu uzun yıllardır insanlık aleminde tartışılıp duran bir konu. Gerek ahlaki gerekse dini açıdan asla hoş bir bakışla karşılanmayan kürtajın gün geçtikçe yeni zararları ortaya çıkıyor. Tıbbi bir zorunluluk bulunmadığı sürece hükümetler de kürtajın yapılmasına karşı çıkıyor.

Kürtaj son zamanlarda İngiltere’de büyük bir tartışma konusu haline geldi. Bazı uzmanlar hamileliğin ilk 12 haftasında kürtajın anneye bir zararı olmadığını iddia etmesine karşın İngiltere Ulusal Halk Sağlığı, hiçbir klinik müdahalenin tamamen risksiz olamayacağı, kürtajın özellikle hamileliğin ilk 12 haftası süresince bir kadının fiziksel sağlığı için birkaç risk taşıdığı konusunda uyarıyor.

Haberde, Stockholm’daki European Sociey for Human Fertilisation and Embryology konferansında 26 yaşının üzerinde bir milyondan fazla hamile kadının kayıtlarını içeren bir çalışmanın ortaya çıktığı belirtilerek, kürtaj olmuş kadınların daha sonra prematüre doğum yapma olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

Sigara ve prematüre doğum riski

Ayrıca çalışmada, önceleri kadınların kürtaj yaptırdığını açığa vurmadıkları ve bunun da verileri saptırdığı ifade edilerek, kürtaj yaptırmış ve bebeğini düşürmüş kadınlar arasında prematüre doğum oranının değişmediği belirtiliyor.

İkinci olarak, kürtaj olmuş bir kadının sigara içme, daha yaşlı ve sosyo-ekonomik geçmişi kötü olma ihtimalinin daha fazla olduğu ve tüm bu faktörlerin prematüre doğum olasılığını yükselttiği ifade ediliyor.

Kürtaj ve kanser ilişkisi

İngiliz Hamilelik Danışma Servisi’nden Patricia Lohr’un kürtajın, kanser riskini yükselttiği iddiasını reddederek, büyük çalışmaların şuan her hangi bir bağlantı olmadığını gösterdiğine dikkat çekiyor.

Patricia Lohr ayrıca, yapılan büyük çalışmalar bir kürtaj ve olumsuz psikolojik sonuçlar arasında da bağlantının olmadığını gösterdiğine işaret ediyor.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Konular