7.9 C
İstanbul
Cuma, Ocak 13, 2023

LAZERLE DÖVME SİLME

Dövme silme amacı ile kullanılan lazer ışınları deri yüzeyini zarar vermeden geçerek deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır.Dövme pigmenti lazer ışığını emerek ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştürür.Bu sayede deri içindeki büyük parçacıklar halinde bulunan pigment açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçaçıklara ayrışır.

Ayrışan dövme boyası vücudun bagışıklık sistemi tarafından daha kolay emilerek yok olur.Farklı renklerdeki dövmelerin silinmesinde farklı dalga boylarına sahip lazer sistemleri kullanılmaktadır.Lazerle dövme silme tedavisi Q Switch lazerle yapılmaktadır.Dövmenin rengine göre dalga kullanılmaktadır.Örneğin siyah renkli dövme tedavisinde 1064 nm kırmızı renkte ise 532 nm dalga boyu kullanılarak dövme çıkartılabilmektedir.

Lazer dövme silme uygulamasından sonra leke,iz,skar olusmamaktadır.Sadece yeni oluşan cilt bir kaç ay hafif pembe renk olabilir.Bu zamanla azalarak kaybolmaktadır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. lazerle dövme silme hakkında araştırma yaparken karşılaştığım bir yazıdan çok etkilendim. tca peeling bu hususta hiçte yabana atılmayacak bir yöntem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular