14.5 C
İstanbul
Cuma, Kasım 24, 2023

Lohusa Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lohusa Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Lohusalık dönemi doğumdan sonraki ilk altı haftayı kapsamaktadır. Lohusalığınızın ilk günlerinde kırmızı renkte parlak bir akıntınız olur zamanla bu akıntı azalarak renginde açılma olur ve en son beyaz renkte bir akıntı şeklini alır. Bu akıntıların yaşandığı dönemde hijyen konusunda dikkatli olmalısınız. Her gün düzenli olarak iç çamaşırınızı değiştirmeli ve günlük ped kullanmalısınız. Aksi taktirde rahim içinizin enfeksiyon kapmasına neden olabilir bu da birçok kadınsal hastalığın başlangıcına sebebiyet vermektedir. Rahim kanserine kadar ilerleyen bu enfeksiyon durumları dikkate alınmalı ve mutlaka bir hekime baş vurulmalıdır.

Eğer doğumunuz normal doğum şeklinde olmuş ise ve vajina bölgenize dikiş atılmışsa doktorunuzun size önerdiği lokal anestezi kremlerini kullanmayı ihmal etmeyin ve yine doktorunuzun tavsiyesi üzerine gün içinde hazırladığınız ılık suya oturma yöntemini uygulayınız. Yine enfeksiyon oluşumunu önlemek amacı ile tuvalet temizliğinizi önden arkaya doğru yapmalı ve eğer mümkünse solüsyon kullanmalısınız. Dikişlerden ve akıntılardan dolayı bu süreçte kesinlikle tampon kullanılmamalıdır bunun yerine ped kullanımı önerilmektedir.

Doğumdan sonra düzenli şekilde doktorunuz tarafından muayene edilerek kontrol edilmeniz gerekir.  bu kontroller herhangi bir sorunun var olup olmadığını ortaya çıkararak alınması gereken önlemlerin geç olmadan farkına varmanızı sağlar. Cinsel hayatınıza başlayıp başlamayacağınız kararı da yine bu muayeneler sonrasında doktorunuz tarafından verilecektir.

Normal doğum yapmış kadınlarda daha çok rastlanan idrara yapamama problemi bu dönem için normal bir durumdur. Bu durum kısa bir süre içinde kendiliğinden geçecektir. Bazen yaşanılan idrar tutamam durumu da doğumdan sonraki bir kaç gün için geçerli bir durumdur. Endişelenilmesi gerekilen bir durum değildir ortalama 2-3 gün içinde bu durumda kendiliğinden normale dönecektir.

Bebeğiniz uyuduğu zamanı kendinize ayırmalısınız. Bu zamanda sizin için en faydalı olacak şey sizin de uyuyup dinlenmenizdir. Özellikle bebeğinizi doğurduktan sonraki ilk 2-3 hafta çok düzensiz uykuların olduğu geceler yaşayacaksınız bu durumu gündüzleri telafi etmezseniz aşırı bitkin düşüp hatta depresif bir ruh haline girebilirsiniz. Özellikle uyku konusunda her fırsatı değerlendirmeniz bebeğinize daha faydalı olmanızı sağlayacaktır. Aksi taktirde ne kendinize ne de bebeğinize yetemeyebilirsiniz.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular