14.5 C
İstanbul
Cuma, Kasım 24, 2023

Lohusalık Dönemi ve Lohusalık Döneminin Özellikleri

Lohusalık dönemini doğum sonrası kadınların normal bedenlerine dönme süreci olarak isimlendirebiliriz. Bu dönemde kadınlarda hormonsal değişiklikler oluştuğu için bu onların ruhsal durumlarını da etkilemektedir. İlk doğumda daha yoğun yaşanan bu ruhsal bunalım annenin bütün hayatını bir süreliğine etkisi altına almaktadır. Hem fiziksel hem de ruhsal değişiklikler nedeni ile anne kendini çaresiz, yetersiz ve başaramayacak bir kapasitede görebilir.

Lohusalık döneminde anneler özellikle doğumu takip eden hafta boyunca aşırı ürkek ve duygusal olurlar. Normal zamanda hiç kendine dert etmeyeceği durumları bu dönemde dünyanın sonuymuş gibi görürler. Uyku problemleri en yoğun yaşandığı bu dönemlerinde anneler çok uykusuz kaldıkları halde imkanını bulduğunda bile uykuya geçemeyebilirler. Sebepsiz ağlamaların en sık görüldüğü dönem olan lohusalık döneminde kadınların ortalama % 60’ı bu ve buna benzer durumlar yaşamaktadır. Ama bu durum zamanla kendiliğinden düzelecektir.

Annelerin çoğunda dünyaya getirdikleri bebeğin sevinci ile tedirginliği bir arada yaşanmaktadır. Ve bu bulundukları durumdan oldukça rahatsız olup kendilerini suçluluk psikolojisine sokarlar. Bu durum ortalama iki hafta kadar sürmektedir ama daha uzun sürdüğü zamanlarda olabilir. Eğer normalden daha uzun süre anne bu psikolojiden çıkamamış ise bu bir depresyon olarak nitelendirilip en kısa sürede psikolojik destek alması sağlanmalıdır.

Burada eşlere büyük görevler düşmektedir. Eşinizin sorunlarını hissettiklerini onu anlayarak dinlemeli ve yardımcı olmalısınız. Anne ortak durumundan dolayı başka bir anne ile paylaşmak da isteyebilir. Bu kişiye güç vermektedir çünkü aynı duyguların bir başkası tarafından da yaşanmış olduğunu bilmek annenin hissettiklerinin normalmiş gibi görmesini sağlamaktadır.

Normal şartlarda çok uzun sürmeyen bu lohusalık dönemi çok küçük yaşlarda anne olanlarda yada plansız bir şekilde anne olanlarda daha da uzun sürmektedir. Doğum sonrası yaşanılan sıkıntılı dönemler eş ile yaşanan özel problemler lohusalık döneminin uzamasına sebep olabilir. Bu durum birde çalışan annelerde bazı farklılıkları ortaya çıkarmaktadır. Örneğin iş hayatı olan bir anne ile çalışmayan bir annenin lohusalık dönemi farklılık göstermektedir. Çalışan kadınların çocuklarına fazla zaman ayıramadıkları için kendilerini suçlu hissetmektedirler. Diğer durumlar ise aynı şekilde gelişme göstermektedir yani çalışan anne de çalışmayan anne de lohusalık döneminin getirdiği ruh hallerini aynı derecede yaşamaktadır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular