13.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 25, 2023

Makyaj Çeşitleri Nelerdir? Kaç Çeşit Makyaj Vardır

Makyaj bayanlar için vazgeçilmez olan, güzel bir görünüm için kaçınılmaz bir tekniktir. Makyaj malzemelerinin çeşitliliği ile birlikte özellikle günümüzde çeşitli makyaj çeşitleri ardı arkasına gelmeye başlamıştır. Birçok makyaj uygulaması olmakla beraber her biri ihtiyaç nazarında tercih edilir. Kullanılan ürünler gerek ciltte söz konusu olan hataları kapamada gerekse pürüzsüz güzel görünmede yardımcıdır.

Makyaj bir kadının olmazsa olmazıdır. Makyaj insanın kendisini iyi hissetmesine nedendir. Her kadın güzel olmayı istediğine göre dolayısıyla önce kendine sonra çevresine güzelliğini fark ettirmek isteği ile makyaj denen sihirli dünyada kaybolur gider. Makyaj kapsamında krem, losyon, far, rimel, ruj, allık, fondöten, pudra gibi kozmetik ürünler mevcuttur.

Günlük Makyaj

Günlük hayatta da olsa doğal ve bakımlı olmak önemli bir noktadır. Kişi giyim tarzına göre hafif bir makyajla da kendine özen göstermeyi başarabilir. Bu günlük makyaj kapsamında uygun bir nemlendirici sonrası cilt kusurları ya da renginin tonunu eşitlemek amaçlı fondöten kullanılır. Gerekirse gözaltı kapatıcısından yardım alınabilir. Güzel ve doğal sürülmüş bir rimel ve şeftali tonlarında allık kullanımı, açık pembe tonlarında lipstick rujlar ile son derece sade ama bakımlı günlük makyaj yapılmış olur.

Gece Makyajı

Gece makyajında gündüz makyajının aksine dikkat çekme noktası ağır basar. Bu da belirgin renklere dopru yönelmek gerekliliği vardır. Gece makyajlarının gerekli olduğu yerler; özel günlerin olduğu günlerdir. Bununla birlikte koyu ve dikkat çekici renkler gece makyajında kullanılır. Gece makyajı da olsa yüzde baz uygulaması kesinlikle gereklidir. Uygun bir nemlendirici sonrası dekolte bölgesi dahil fondöten uygulaması yapılır. Sonrasında göz farı uygulamasında son derece esnek davranılarak gerekirse tonlama ya da gölgeler ile dikkat çekicilik yaratılır. Rimel uygulaması çok daha belirgin olur. Hatta – hatta takma kirpik bile kullanılabilir. Allık elmacık kemikleri üzerine dikkat çekici ve yoğun olarak kullanılır. Ruj öncesi dudak kalemi belirginleştirmesi sonrası kırmızı ya da bordo rengi gece makyajının vazgeçilmez rujudur.

Porselen Makyaj

Porselen makyaj adeta porselen bir bebek gibi berrak ve pürüzsüz görünmek adına dikkat çekici bir makyaj türüdür. Porselen makyaj genelde gelinlere ya da ekran başına çıkacaklara uygulanır. Porselen makyaj sıcağa dayanıklı, sudan etkilenme özelliği yoktur. Terleme olsa da makyajda akma olmaz. Porselen makyaj uygulaması öncesinde en önemli detay yüzde tüy olmamalıdır. Yüz kusursuz olmalı herhangi bir pütürlü durum olmamalıdır. Kullanılan fondöten kesinlikle sıvı fondöten olmalıdır. Fondöten sonrası pudra ile baz oluşturulur. Porselen makyaj ağır bir makyaj türü olduğundan göz makyajında özellikle gözler renkli ise abartılı renkler kullanmaya gerek yoktur. Koyu tonlardaki ruj ile makyaj canlandırılır. Bir diğer önemli ayrıntı allık kullanımıdır. Bu makyaj türünde kapatıcılık önemli bir nokta olduğundan porselen makyaja uygun markalar tercih edilmelidir. Zira porselen makyajda amaç cilde pürüzsüzlük sağlamaktır. Eğer makyajı kendiniz yapmak istiyorsanız adım adım porselen makyaj yapımını çok iyi öğrenerek işe başlamalısınız.

  • İnsan yüzünde en dikkat çekici bölge gözlerdir. Bu sebeple göz makyajı gerek natürel gerekse dikkat çekici olması açısından seçimi önemlidir.
  • Fondöten uygulaması tenin rengi ile bütünleşmiş olmalı, dekolte bölgesi dahil cilde yedirilmesi önemlidir.
  • Göz çevresine uygulanan kalemle bakışlarda güçlenme sağlanır.
  • Makyajda kapatıcının uygulanması son derece önemlidir.

Günlük Makyaj

Yüz hatlarının doğal durması günlük makyaj da istenir. Günlük makyajın yapılması ve yüzden çıkartılması kolaydır ve özel günlerin dışında bayanlar tarafından tercih edilir. Bu makyaj profesyoneller tarafından yaptırmanıza da gerek yoktur. Kendi imkânlarınız ile kısa sürede günlük makyajınızı hazır hale getirebilirsiniz.

Kusursuz Makyaj

Yüz bakımı için önemli olup, kusursuz makyajın da kendi içinde püf noktaları vardır. Bu tekniklere dikkat edildiğinde çok güzel sonuçlarla karşı karşıya kalınır. Makyajın daha güzel olması için en önemli seçim fondötendir. Fondöten sonuçta cildin pürüzsüz görünmesinde etkili olandır. Fondoten cilde güzel uygulanırsa makyaj da güzel sonuçlanır. Allık kullanımı da yüzün yapısına göre özellikle elmacık kemiklerine uygun uygulandığı takdirde başarı kaçınılmazdır. Kusursuz bir makyaj için ruj seçimi de aynı şekilde çok önemlidir. Rujun rengi allık ile uyumlu olmalıdır. Makyaj dört dörtlük olması gereken bir dünyadır.

Önceki İçerik
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular