21.5 C
İstanbul
Salı, Eylül 6, 2022

Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Makyaj malzemeleri istisnasız her kadın için zaruri ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Özellikle düzenli olarak makyaj yapan kadınlar rimel, göz kalemi, ruj, allık, pudra,  fondöten ve daha pek çok makyaj malzemesini düzenli olarak tedarik etmek zorunda kalıyor. Özellikle kaliteli ürün çeşitlerine kullanan kadınlar için makyaj malzemeleri ciddi bir bütçe anlamına da geliyor. En azından makyaj yaparken kullanılan yardımcı malzemelerin kullanım ömrünü uzatarak ayırdığınız bütçeden tasarruf yapabilirsiniz.

Fondöten fırçası ya da süngeri, allık fırçası, aplikatör gibi makyaj yaparken kullandığınız yardımcı malzemeleri düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Bu sayede bu yardımcı malzemeleri sürekli yenilemek zorunda kalmaktan kurtulacaksınız. Aynı zamanda bundan çok daha önemli bir unsur da bu yardımcı malzemeleri sıklıkla temizlemenizi zorunlu kılıyor. Bu unsur elbette cildinizin sağlığından başka bir şey değil. Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız makyaj malzemelerinizi mutlaka doğru ve düzenli bir şekilde temizlemelisiniz.

Gözle görünmüyor ancak aslında makyaj malzemeleri milyonlarca bakteri içeriyor. Her makyaj yaptığınızda bu bakterilerin cildinize bulaşmasını da sağlamış oluyorsunuz. Oysa düzenli olarak temizlenen makyaj malzemeleri gayet hijyenik bir şekilde makyajınızı yapmanızı sağlıyor. Peki, makyaj malzemelerini de zarar vermeden temizliğini nasıl yapabilirsiniz?

Makyaj  Malzemelerini Temizlemenin Kolay Yolu

Öncelikle allık sürmek ya da fondöten sürmek için kullandığınız fırçaların temizliğinden başlayalım. Bu fırçaları temizlemek için öncelikle ıslatmalısınız.  Sonrasında avucunuzun içerisine az miktarda bebek şampuanı dökün. Fırçayı avucunuza sürterek şampuanı içerisine tamamen emmesini sağlayın. Elinizle hafifçe ovarak içerisinde kalan makyaj malzemesi kalıntılarının çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken fırçanın formunu bozmamaya özen göstermelisiniz. Sonrasında yıkadığınız fırçayı akan suyun altında iyice durulayın. Peçete ile yine formunu koruyacak şekilde suyunu alın ve kuruması için bekleyin. İşte bu kadar kolay bir işlem sayesinde makyaj fırçalarınızın hijyenik bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngerinizi temizlemek için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu defa bebek şampuanını direkt olarak makyaj süngerinin üzerine sadece birkaç damla olacak şekilde dökebilirsiniz. Elinizle hafifçe bastırmanın zaten makyaj süngerinin kendiliğinden temizlenmesini sağlayacaktır. Sonrasında ise akan suyun altında bol su ile durulamayı sakın unutmayın. Aynı şekilde kağıt ile fazla suyu alın ve kuruması için bekleyin.

Aplikatör Nasıl Temizlenir?

Aplikatörleri temizlemek ise diğerlerine nazaran biraz daha zordur. Bu işlemi aplikatör için de uygulayabilirsiniz. Ancak ucundaki süngerin çıkmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle sizlere bir diğer yöntemden daha söz edeceğiz. Saç kurutma makinasını yüksek ısıda açarak aplikatörü doğru tutun. Aplikatörü hafifçe döndürmeniz içerisinde kalan göz farı kalıntılarından kurtulmasını sağlayacaktır. Bu yöntem barındırdığı bakterilerin tamamının yok olmasını sağlayamaz. Ancak en azından yeni bir aplikatör satın alma derdinden sizi kurtaracak.

Tarak ve Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Saç fırçalarınızı da bu yöntemle temizleyebilir ve çok daha hijyenik bir fon kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir miktar su kaynatın. Sonrasında içerisine bir fincan sirke ekleyin. Saç fırçaları nasıl ve tarakların adı bu suyun içerisine atarak 10 dakika beklemesini sağlayın. 10 dakika sonrasında çıkararak durulayın. Hem üzerindeki kirlerden aradıklarını görebilirsiniz hem de saç taraklarınızın ve fırçalarınızın çok  daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle cildinizin sağlığını tehlikeye atmamak için kaliteli makyaj malzemelerini ve kaliteli yardımcı malzemeleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Yardımcı malzemeleri en az haftada bir defa temizlemelisiniz. Eğer hergün makyaj yapmıyorsanız 10 günde 1 ya da 15 gün de bir temizlemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede cildinizi milyonlarca bakteriden de korumuş olacaksınız. İnternette lol oyunu gibi aramaların yanı sıra makyaj malzemelerinin temizliğine dair aramalar da yapabilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Önceki İçerikTandır Kebabı Tarifi
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular