27.9 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 21, 2022

Menapozdaki Bayanlar Yaz Mevsiminde Dikkatli Olmalı

menepoz dönemiMenapoz dönemi kadınlar için baştan sona sorunlu bir dönem. Gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak kadınları oldukça zorlayan bu dönemde çok dikkatli olmak gerekiyor. Üstelik aşırı sıcaklarıyla bastıran yaz mevsiminde menapozdaki kadınlar biraz daha kendilerine dikkat etmeli. Çünkü zaten aşırı ateş basması sorunuyla karşı karşıya olan menapozdaki bayanlar, bir de yaz sıcaklarının etkisiyle daha fazla bunalabilir aşırı terlemeyle beraber çarpıntı bile geçirebilirler.

Türk–Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, yaz aylarıyla birlikte menapoza girmiş kadınların yaz sıcaklarını sıkıntıyla geçirebileceklerini, çünkü zaten var olan ateş basmalarının sıcaklarla beraber artabileceğini, aynı zamanda terleme, çarpıntı, ruhsal değişikliklerin de yaşanabileceğini söyledi.

Bu gibi semptomlar, yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek kadar şiddetli ve sık oluyorsa muhakkak doktora danışmak gerektiğini belirten Ünlü, ilaç kullanımının sakıncalı olduğu durumlar içinse diğer bir öneri olarak karayılan otunun (black cohosh) verilebileceğini ifade etti.

Yapılan çalışmaların, karayılan otunun ateş basmalarını oldukça etkin bir biçimde azalttığını gösterdiğini anlatan Ünlü, bunun dışında soya, keten tohumu ve ginseng bitkisiyle ilgili olarak ateş basmalarını azalttıklarına dair çalışmaların da mevcut olduğunu, bu ürünlerin de destek olarak kullanılabileceğini söyledi.

AA

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular