24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Menopoz Döneminde Kadınlarda Beslenme Alışkanlığı

Özellikle menopoz döneminin kadın yaşantısına doğrudan etki etmesiyle beraber, bazı alışılmadık durumlarda paralel olarak kadın hayatına dahil olur. Örneğin menopoz öncesinde daha hızlı çalışmakta olan kadın metabolizması bu dönemin girmesiyle birlikte biraz daha yavaşlamaya başlayacaktır. Bu durumda kadınlarda erken kilo alma ve yağlanma gibi sorunlara neden olmaktadır.

Kilo alma olayları bazen kadınlarda metabolizma hızına bağlanmakta genellikle ise kadın bünyesinde yaşanan değişikliğin psikolojik etkileri olarak görülmektedir. Asıl sorunun ise kadın vücudunun ilerleyen yaşına paralel olarak aldığı bu kiloları ilerleyen zaman içerisinde kolay kolay veremeyecek olmasıdır.

Bu sebepten yola çıkarak menopoz dönemi içerisinde bulunan kadınlara bazı önerilerimiz bulunmakta, öncelikle bol posa bulunduran yiyeceklerden yana tercihinizi kullanmalısınız, daha sonra ise özellikle gece terlemesine paralel olarak vücuttaki sıvı kaybının yerine gelmesi için bol su tüketimi oldukça önemli bir etken olarak karşınıza çıkacaktır.

Son olarak ise adet kanamalarının kesilmesiyle beraber vücutta yaşanacak demir eksikliğinin ortadan kalmasından dolayı, haftada en fazla bir kez kırmızı et tüketmeniz, yağlanma ve kilo almanızı engelleyecek basit önlemler olmaktadır. Bu durumun dışında bol bol meyve tüketimi ve günlük olarak yürüyüş yapmanız gerektiğini de hatırlatalım. Kesinlikle psikolojik olarak kendinizi boşluk içerisine düşmüş olarak görmemeniz gerekmektedir. Lüzumu olduğunu düşünüyorsanız konu hakkında telkinlerinden yararlanmak üzere bir doktora gitmeniz de oldukça yararlı olacaktır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular