19.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 13, 2022

Meyve suları sağlıklı mı?

İngilizlerin en çok okunan gazetelerinden biri olan Daily Mail’de yayınlanan bir haber meyve suları ile ilgili bazı gerçekleri gözler önüne serdi.

İçerisinde çok fazla şeker bulunduran meyve sularının sağlıklı beslenme sürecine dâhil olmaması gerektiğini savunan gazete yapılan bir çalışma hakkında bilgi verdi.

Bangor Üniversitesinde yapılan bir çalışma aşırı kilolu ve obez kişilerin içeceklere karşı tat duyarlılıklarının azaldığını ve bilinç altı şekere karşı artan bir eğilimleri olduğunu ilk defa gösterdi.

Aynı üniversitenin sağlık ve spor bilimleri bölümünde görev alan Dr. Hans-Peter Kubis şekerli ürünlerin farklı bir vergi sistemine alınmasını ve genel sağlık için şeker içeren meyve sularının sağlık mesajlarından çıkarılmasını belirtti. Ayrıca fark etmeden yediğimiz şekerli şeylerin bile tat algımızı değiştirdiğini ve şekerli yiyeceklerin bu anlamda ne kadar güçlü olduğunun artık anlaşılması gerektiğini vurguladı.

Açıklamasına ‘ artan obezite ve tip 2 diabetle birlikte bunlara bağlı birçok hastalıkla karşılaşmaya başladık. Çalışmamız şekerli ürün tüketim zincirini gözler önüne serdi.

Faydalı içecekler için tıklayın!

Tat tatmini düştükçe daha fazla tatlı yiyecekler tüketilmeye başlanıyor ve bu da saydığımız problemlere yol açıyor.’ diye devam etti.

Çalışma aşırı kilolu veya obez kişilerin normal kilolu kişilere göre şekerli içecekleri daha az şekerli diye sınıflandırdığını vurguladı. Ancak bu durumun beslenme alışkanlıkları ile değişebileceğini, en az 4 haftalık bir çalışma ile tat algımızın eğitilebileceğini araştırmacılar belirtmekte.

Bu nedenle günümüzde doğal tatlandırıcılar ile tatlandırılmış, kalorisiz faydalı içeceklerin, şeker içeren meyve sularına göre çocuklar için çok daha yararlı olduğu ifade edilmekte.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular