12.3 C
İstanbul
Cumartesi, Ekim 29, 2022

Mezoterapi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

MezoterapiMEZOTERAPİ NEDİR?
Mezoterapi; vitamin, aminoasit, mineral, enzim ve bazı ilaçların karışım haline getirilerek deri veya yağ dokusunun altına enjekte edilme işlemidir. Bu sayede istenilen bölgeye hızlı şekilde ulaşılır ve verimlilik arttırılmış olur.

İlk defa 1952 de Fransız doktor PISTOR tarafından tanımlanmıştır. Latince “mezo=orta” ve “terapi=tedavi” kelimelerinden meydana gelmiş olup “orta deri tedavisi” anlamındadır.

Mezoderm cildin fonksiyonel tabakasıdır ve zengin damar ağı içerir. 1 santimetrekare deride yaklaşık 6 milyon deri hücresi, 400 santimetre sinir lifi, 200 ağrı noktası, 100 ter bezi, 1 metre damar, 15 salgı bezi (koku,yağ) ,5 kıl kökü, 12 soğuk ve 12 sıcak algılama noktası bulunur

MEZOTERAPİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Mezoterapi, vücuttaki hastalıkların veya ağrı duyulan bölgelerin, mikro enjeksiyon yoluyla deri içine ilaç verilmesi durumudur. Mezoterapi genellikle deri içerisine çok ince iğne ucuna sahip enjektör yardımıyla uygulanır ve direk sorunlu olan bölgeyi hedefler. Genelde ağızdan alınan ilaçlar kısmi bölgeleri hedef alamaz oysa mezoterapi sorunlu olan bölgeye direk uygulandığı için yan etki de oluşmaz. Tedavi sırasında lokal aneztezik spreyler kullanıldığı için hasta tedavi uygulanırken acı duymaz.

MEZOTERAPİ UYGULAMASINDA ACI DUYULUR MU?
Hastaların çoğu acı veya ağrı şikayeti duymazlar. Kullanılan mezoterapi iğnesi çok incedir, yaklaşık bir saç teli kalınlığındadır. Bu sebeple mezoterapi sırasında hasta acı veya ağrı duymaz. Mezoterapi sırasında rahatsızlık hisseden hastalara, uygulama bölgesine işlemden yarım saat önce anestezi etkili krem sürülebilir.

MEZOTERAPİ YAN ETKİ YAPAR MI?
Mezoterapi’nin ciddi bir yan etkisi yoktur. İğne yerlerinden hafif kızarıklık meydana gelebilir. Ancak bu yan etkilerin daha az olması için mezoterapiyi uygulayan kişinin uzman olması gerekmektedir. Dolayısıyla mezoterapi, uzman hekim tarafından uygulandığında yok denecek kadar az yan etki oluşturur. Eğer cilt dokusundan ufak çaplı şişlikler ve morluklar oluşursa bu yan etkiler, 1-2 gün sonunda düzelecektir.

MEZOTERAPİ KİMLERE UYGULANAMAZ?
Mezoterapi, kalp yetmezliği, diyabet, böbrek rahatsızlığı, hamilelik / emzirme döneminde olan ve antikuagülan tedavi gören hastalar mezoterapi uygulamasını gerçekleştiremezler.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular