15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Normal Doğum Ve Sezaryenle Doğum

Evli çiftlerin en büyük hayali birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat sürmektir. Zaten bu amaç olmadıktan sonra insanlar neden birbirleri ile evlenme yoluna gitsinler ki? Bu mutluluğu pekiştiren en önemli unsur şüphesiz sağlıklı çocuk sahibi olmaktır. Anne adayı bütün kadınlar, baba adayı bütün erkekler sağlıklı çocuklara sahip olmak arzusundadır.

Yaklaşık 9 aylık bir süre sonunda çiftler ailelerine yeni katılan bireyin yani bebeklerinin mutluluklarını yaşarlar. Tabi bu mutluluğu tam anlamıyla yaşamak için sağlıklı bir doğum yapmak gerekir. Bunun için eğer sağlık probleminiz yoksa, doktorunuz başka bir doğum şekli önermediyse, sizin veya bebeğinizin doğum sırasında sağlığını riske atacak bir durum yoksa normal doğum en uygun doğum şeklidir.

doğum yapmak

Sezaryenle doğum sırasında anne bilindiği gibi anesteziye alınmaktadır. Anestezide kullanılan maddeler cerrahi operasyonların olmazsa olmazı olsalar da sağlık açısından zararlarını olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda sezaryen sırasında anne ve bebek anestezide kullanılan maddelerden etkilenebilirler. Bu sezaryenin, normal doğuma göre dezavantajlarından birisidir.

Ayrıca doğumdan sonra bebeğin nefes almaya başlaması normal doğumda daha kolaydır. Sezaryen sırasında basınç oluşmadığından dolayı bebek nefes almada zorluklar yaşayabilmektedir. Sezaryende yukarıda da bahsettiğimiz gibi anestezi maddeleri kullanılmaktadır. Bu durumda bebeğin uyanması gecikebilir. Oysa ki bebek hemen uyanmalı ve en kısa zamanda anne sütünü içmelidir. Sezaryenle doğan bebeklerde anne sütünün içilmesi gecikmektedir. Bu ileriki zamanlarda bu bebeklerin enfeksiyonlara daha duyarlı olmalarına neden olabilmektedir. Bebek hemen anne sütünü içebildiğinden normal doğum daha avantajlıdır. Sezaryen ile doğumda annenin iyileşme süreci daha uzundur. Uzun bir süre ağır işleri yapamaz, dikişlerinin açılma tehlikesi vardır. Oysa ki normal doğumda anne kısa süre sonra normal hayatına dönebilmektedir.
İyi bir hamilelik döneminden sonra, eğer sakıncası yoksa normal bir doğum yaparak bebeğinize kavuşmanız sizin en büyük mutluluğunuz olmalıdır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular