22.7 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 23, 2022

Obezite Cerrahisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite ameliyatı çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak uzman denetiminde olmasına rağmen egzersiz, medikal tedavi ve tıbbi beslenme yöntemlerinin denenmesine rağmen başarı elde edilemediği durumlarda kişilere tavsiye edilebilmektedir.

obezite-cerrahisi-bariatrik-cerrahi

Çeşitli yollardan geçip, birçok yöntem denedikten sonra obezite ameliyatı bir başka değişle obezite cerrahisi geçiren bir kişinin beslenme alışkanlıklarını uzman kontrolünde ameliyat sonrasında tekrar gözden geçirmesi ve belirlenen beslenme şekline harfiyen uymaya çalışması gerekmektedir. Bu operasyon sonrasında kişinin istediği gibi yiyip içebileceğinin düşünülmesi tamamen yanlıştır. Yanlışlığın haricinde birçok yöntemden sonra uygulanması için yönlendirilmiş olmasının kişi üzerinde herhangi bir olumlu sonucunun olmamasına dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle operasyon sonrasında hazırlanacak diyet programlarına, egzersiz programlarına harfiyen uyulması gerekmektedir.

Obezite cerrahisi fiyatları için net bir fiyat vermek mümkün olmadığı gibi doğru da değildir. Bu cerrahi müdahalenin yapılacağı hastanın yaşına, kilosuna ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek risk faktörlerine göre dahi farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca obezite cerrahi müdahalesinin fiyatı operasyonun gerçekleşeceği sağlık kurumunun fiyat politikasına göre de farklılıklar göstermektedir. Obezite ameliyatının ihtiyaç olması durumunda gerçekleştirilmediğinde birçok hastalığı ve risk faktörünü beraberinde getirebileceği unutulmamalı ve uzman tavsiyesine bağlı olarak fiyat konusu çok göz önünde bulundurulmadan operasyon gerçekleştirilmelidir. Sağlığın mevzu bahis olduğu konularda tercih edilecek sağlık kurumu seçiminde fiyat konusu en son düşünülecek konudur. İlgili sağlık kurumunun bu tarz cerrahi müdahalelere yatkınlığı ve bu tarz cerrahi müdahalelerde elde ettiği başarılar göz önünde bulundurularak tercih yapılması gerekmektedir.

Cerrahi müdahale sonrasında kişinin hastanede kalması gerekebilmektedir. Bu sürecin ne kadar olacağı uzman değerlendirmesi sonrasında belirlenecek olsa da genellikle 1 ila 3 gün arasında değişiklik göstermektedir. Obezite ameliyatı sonrası yapılan işlemlere bağlı olarak operasyonun gerçekleştirildiği hastanın bir süre herhangi bir şey yemesi ve içmesi uzman tarafından yasaklanabilir. Yine uzman tarafından ameliyat sonrasında dinlenmek için yatak yerine bir koltuk tavsiye edilebilmektedir. Hastanın operasyon sonrasında ne zaman yürüyeceği de yine operasyonu gerçekleştiren uzmanlar tarafından belirlenmektedir.

Operasyon gerçekleştikten bir gün sonra uzman tarafından hastanın röntgen filminin çekilmesine ihtiyaç duyulacaktır. Bu röntgen ameliyat sırasında mideye atılan dikişlerde herhangi bir olumsuz durumun oluşup oluşmadığının ortaya çıkarılmasında etkili olacaktır. Yine bu dikişlerin durumuna göre uzman cerrahi müdahale gerçekleştirilen hastanın beslenme şekline karar verecektir. Röntgen sonucunda herhangi bir sıkıntı görülmediği durumlarda genellikle uzman tarafından ilk olarak sıvı ile beslenme yöntemine başvurulsa da sıvı tüketimi de başlangıç aşamasında az bir miktarla gerçekleşmektedir. Sonrasında yapılan tetkiklerde herhangi bir problem görülmemesi durumunda sıvı maddesinde uzman tarafından artışa gidilebilmektedir. Obezite ameliyatı sonrası herhangi bir sıkıntı olmadığında hasta taburcu edilse dahi belirli bir zaman kısa süreli aralıklarla da olsa uzman kontrolüne devam edileceği ve bunun atlanmamasının gerekliliği kesinlikle unutulmamalıdır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular