12.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 23, 2023

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük vücudun doğal savunma tepkisidir. Öksürük sırasında nefes yolları mikroplardan ve toksinlerinden, sümükten, tozdan temizlenir.

Nezle sırasında öksürük ilk belirtisi olarak ortaya çıkıyor. Öksürükle mücadele etmek için birçok halk hekimliği araçları mevcuttur. Bunların en etkili ve sınanmış 9 yöntemini sizle paylaşıyoruz.

1. Süt “borjom” la. Mineral suyun gazı alınır, ılık sütle yarı yarıya karıştırın ve gün içinde 2-3 kez 1 bardak olmak üzere içilir.

2. Kuru üzüm çayı. 1 avuç kuru üzüm üzerine 1 bardak kaynar su ilave edilir. 1 saatten sonla ılık şekilde içilir.

3. Pekmez. 1 çorba kaşığı pekmez (çocuklar için 1 çay kaşığı) 1 bardak ılık sütte çözün ve hastaya gün içinde 2-3 kez verin.

4. Meyan kökü çayı. 1 çorba kaşığı meyan kökü 1 bardak kaynar suda demleyin, 1/2 saatten sonra süzün ve gün içinde 3 kez bardağın 1/3 hissesi olmak üzere ılık şekilde tüketin.

5. İncir kurusu ve süt. 2-3 incir kurusunun üzerine 1 bardak kaynar süt ilave edin ve 2-3 dakika içinde kısık ateşte kapağı sıkı kapalı tencerede kaynatın. Süt ılık şekilde günde 2-3 defa içilir. Meyvelerini de yiyebilirsiniz.

6. Süt + bal. Ilık sütte 1 çay kaşığı bal çözün ve gün içinde 2-3 kez için.

7. Sıcak ayak banyoları solunum yollarında spazmına azalmasına yardımcı olur ve öksürüğü tedavi eder. Akşam yatmadan önce sıcak ayak vannasını edin (suya hardal ilave edilebilir).

8. Siyah turp balla. Akşamdan siyah turp süzgeçten geçirilir, üzerine 1 çorba kaşığı bal ilave edilir. Sabah alınmış sireni süzün ve gün içinde birkaç kez 1 çay kaşığı alın. Bu sireni ılık süte ilave edilebilir.

9. Zencefil çayı. Yaklaşık 4-5 cm uzunlukta olan zencefil kökü süzgeçten geçirilir ve 1 bardak kaynar suda 30 dakika boyunca demlenir. Daha sonra demleme süzülür, 1 çay kaşığı bal ve 1/2 limonun suyu ilave edilir ve ılık olarak günde 2-3 defa içilir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular