16.5 C
İstanbul
Cuma, Ekim 21, 2022

Öpücük Hastalığı – Mononükleozis

Oldukça uzun süren bir hamilelik döneminden sonra ailenin yeni üyesi bebeğiniz herkesin ilgi odağı olur. Aile büyükleri, arkadaşlar, komşular birer birer bebeğinizi görmeye gelir. İş öyle bir duruma gelir ki, çoğu anne baba bebeğe gösterilen bu aşırı ilgiden rahatsız olur. Aslında anne babalara hak vermemek elde değil. Ancak, bu minik ve sevimli varlıklar öyle tatlıdır ki, hiç farkında olmadıkları halde bir anda her şeyin merkezinde yerlerini almışlardır bile.

Yeni doğmuş bebekler üzerindeki aşırı ilgi bir süre sonra bebeğe zarar vermeye başlayabilir. Bebeğin her gelen tarafından öpülmesi, dokunulması, sevilmesi bebeğinizin halk dilinde öpücük hastalığı olarak bilinen Enfensiyoz Mononükleozis’e yakalanmasına sebep olabilir. Bu nedenle bu konuyu dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Enfensiyoz Mononükleozis, Ebstein-Barr virüsü ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Aile içinde ve anaokullarında bulaşabilen bu hastalığın, özel bir tedavisi yoktur. Öpücük hastalığında virüsün kuluçka dönemi yaklaşık 10 ile 60 gündür.

Öpücük Hastalığının Belirtileri

– Ateş, aşırı halsizlik ve iştahsızlık,
– Boyunda görülen ağrılı lenf bezi şişmesi,
– Kas ağrısı,
– Nadir olarak burun tıkanıklığı, göğüs ağrısı,
– Muayene ile fark edilen dalak büyümesi.

Öpücük Hastalığı Tedavisi

Hastalığın özel bir ilacı olmamakla birlikte evde yatak istirahati hastalığın çabuk atlatılmasını sağlamaktadır. Hastalık belirtileri görüldüğünde mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.

Önceki İçerikBeşamel Sosu Tarifi
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular