22.7 C
İstanbul
Pazar, Haziran 19, 2022

Parfüm Kullanmanın Püf Noktaları

Parfümler güzelliğin vazgeçilmez unsurlarından biri. Güzel bir kokuyla tamamlanmayan güzellik bazen hiç bir şeye yaramayabilir. Kokular karşınızdaki kişiyi doğrudan etkiler ve beyinde tarif edilemeyen duyguları hazırlar. Vücudunuza rastgele sıktığınız parfüm bazen ters tepkiye de yol açabilir. Ancak parfüm kullanmanın püf noktalarını bilirseniz, kokunuzu karşınızdaki kişiyi daha iyi etkileyebilmek için bir cazibe aracı olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşte siz kadınlar için parfüm konusunda çeşitli püf noktaları:

Parfüm kokusunun kalıcı olabilmesi için:

Parfüm kokusu uçucudur, bu nedenle aşağıdan yukarı doğru yükselerek yayılır. Eğer parfümü sadece boyun bölgenize sıkarsanız etkisi kısa sürede kaybolur. Parfümünüzü boyun bölgeleriyle beraber vücudun sıcak olan diğer bölgelerine de uygulamalısınız. Bu bölgeler; dizlerin arkası, bilekler ve kulak arkalarıdır. Eğer daha kısa süreli ve hafif bir koku istiyorsanız parfümünüzden bir miktar havaya doğru sıkıp içinden geçebilirsiniz.

Kalıcılık süresinin artırılması için:

Parfüm kokusunun kalcılık süresi ortalama 3-4 saattir. Kokunun sürekli kalmasını istiyorsanız 3-4 saatte bir kokuyu yenilemeniz gerekir. Eğer gün boyu devam etmesini istiyorsanız parfümünüzle aynı seriden olan duş jelleri ve vücut losyonlarını kullanmanız etkiyi artırır.

Kuru ciltler için parfüm:

Kuru bir cilde sahipseniz parfümünüzü daha sık aralıklarla yenilemeniz gerekir. Çünkü kuru ciltlerin parfüm tutma özelliği daha kısadır.

Parfüm kokusundaki değişiklik:

Aynı parfüm değişik zamanlarda değişik şekilde kokabilir. Beslenme biçimindeki ya da yaşam tarzındaki farklılıklar kokunun farklı algılanmasına neden olabilmektedir. Özellikle, hamilelik ve menapoz dönemleri, vücudunuzdaki kokuyu farklı algılamanıza neden olabilir.

Parfüm alırken dikkat edin:

Parfüm seçerken bir seferde en fazla 3 parfüm denemelisiniz. Çünkü koku alma duyusu, bir defada fazla sayıda parfüm denendiğinde yorulur. Bu nedenle bir defada üçten fazla parfüm denenmemelidir.

Parfümünüzü seçerken cilt renginin önemi:

Her parfüm her cilt rengi için uygun değildir. Sarışınlar, esmerler, kızıllar, herkes kendi cilt tipine uygun parfümleri kullanmalıdır. Parfümler her ciltte değişik bir kokuya sebep olabilir. Sarışınlar çiçeksi kokuları, esmerler oryantal kokuları, kızıllar yeşil notalara sahip kokuları tercih etmelidir. Tercihlerinizle parfümünüzden daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

Parfümlerin saklanma süresi:

Parfümünüzü ilk açtığınız andan itibaren kullanın ve kokusuna varın! Yoksa, zamanla parfümünüzün renginin ya da kokusunun özelliği değişecektir. Parfümü en iyi saklama koşulu, direkt güneş ışığından uzakta, serin ve kuru bir yerde bulundurmanızdır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular