14.6 C
İstanbul
Salı, Kasım 21, 2023

Persentil Ne Demek?

Gebelik döneminde ya da doğumdan sonra annelerin karşılaştığı ilk kavramlardan biri de persentil oluyor. Dolayısı ile persentil nedir sorusu da sıklıkla gündeme gelebiliyor. Persentil dünya sağlık örgütü tarafından hazırlanmış olan ve bilim çevresi tarafından da kabul edilen bir tablodur. Bu tablo bebeklerin doğumundan itibaren gelişimlerinin ideal düzeyde olup olmadığının kolaylıkla tespit edilmesini sağlar. Anne babalar persentil hesaplama işlemini bu tablo aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde yapabilir. Böylelikle ebeveynlerin en büyük endişelerinden biri olan ‘ acaba çocuğumun gelişim sorunu var mı’ sorusuna da yanıt bulunabiliyor.

Ülkemizde persentil eğrisinin Türkiye ortalaması dikkate alınarak hazırlandığını belirtmemiz gerekir.  Anne ve babalar bu doğrultuda çocuklarında bir gelişim problemi olup olmadığını da erken dönemde anlayabilir ve gerekli müdahalenin yapılabilmesi için sağlık kuruluşlarına başvurulabilir. Bu açıdan bakıldığında da persentil  eğrisinin çok büyük bir önem taşıdığı net bir şekilde anlaşılabiliyor.

Çocukların gelişiminin beklendiği gibi  olup olmadığını anlamak hep benim özellikle üç faktörün çok  büyük bir önem taşıdığını belirtebiliriz. Bu faktörleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çocuğun boyu
  • Çocuğun kilosu
  • Çocuğun baş çevresi 

Bu bilgiler çocukların gelişimini takip etmek adına son derece önemli parametrelerdir. Dolayısıyla persentil tablosunun hazırlanması noktasında da bu bilgilerden faydalanılıyor. Elbette kız ve erkek çocuklar için gelişim süreçlerine dair bilgiler farklıdır. Boy ve kilolarının kaç olması gerektiği de kız ve erkek çocuklar için farklı yanıtları gerektiriyor. Bu anlamda da çocukların cinsiyetinin de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

İnternet üzerinde basit bir araştırma yapıldığında  persentil tablosu bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilir. Ancak bu bilgilerin Türkiye için geçerli olup olmadığını tespit etmeniz gerekiyor. Çünkü her millette çocukların gelişim süreçleri farklı olabiliyor. Örneğin Japonların boy ortalaması  dünya geneli ile kıyaslandığında daha kısadır. Haliyle Japon çocuklar için  persentil tablosunun daha farklı rakamlarla hazırlanması gerekiyor.  Türkiye için geçerli olan bu tabloya  ulaşmanın en kolay yolu Mustela.com.tr  adresine tıklamak oluyor. Bu sitede hesaplama işlemlerini nasıl yapılması gerektiği gibi merak ettiğiniz pek çok farklı soruya detaylı yanıtlar bulabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular