19.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 12, 2022

Rastgele Parfüm Kullanmayın

parfüm seçmekSeçtiğimiz kokunun kişiğimiz ile doğrudan ilgisi vardır. Duygusal insanlar hafif parfümleri tercih ederken, hareketli bir yaşam tarzı olanlar ona göre biraz daha ağır sayılabilecek parfümleri tercih eder. Parfüm seçerken adeta kılı kırk yararız. Seçtikten sonra da çok beğendiğimiz bu kokuyu herkesin hissetmesini ve bir anlamda kendimizi daha rahat ifade edebilmeyi düşünürüz.

Parfüm seçerken nasıl bir kokuyu tercih ederseniz edin, ancak kullanırken biraz özen göstermeye gayret edin. Bazı ortamlarda yoğun bir parfüm kokusuyla karşılaştığınız mutlaka olmuştur. Kokunun sahibine sorsanız ortamda çok güzel bir koku vardır. Ama bunu bir de başkalarına sorduğunuzda bu kadar yoğun bir kokudan rahatsız olduklarını söylerler. O halde parfüm kullanmanın da bir ölçüsü mutlaka vardır.

Parfüm kullanırken dikkat edeceğiniz küçük ayrıntılarla kokunuzun her ortamda beğenilmesini sağlayabilirsiniz.

Parfüm kullanımının ilk şartı, cildin tüm kokulardan arınmış yani temiz olmasıdır. Parfümünüzün daha kalıcı olmasını istiyorsanız duş veya banyo sonrasında sürün; gözeneklerin açık olması cildin kokuyu daha iyi emip tutmasını sağlar.

Banyo sırasında parfümünüzün yan ürünlerini kullanmak da kokuyu katlayacaktır.

Cilt tipi de parfümün kalıcılığıyla yakından ilgilidir. Yağlı ciltlerde parfümler daha kalıcıdır. Bu durumda cildiniz kuruysa daha fazla parfüm sürmeniz gerekir.

Cildin asit oranı da parfümün kalıcılığını etkiler:

– Asitli ciltlerde ağaçsı ve baharatlı kokular daha kalıcıdır

– Asit oranı az ciltler (hassas ve kuru) ise çiçeksi kokuları daha iyi tutar.

Sıcak günlerde daha hafif parfümler kullanın.

Parfümün kokusu sıcak ve nemde daha kuvvetlenir. O halde, daha baskın ve egzotik olanları sonbahar ve kışın, hafif olanları ise yaz aylarında kullanın.

Sabah, öğle, akşam aynı şekilde mi parfüm sıkmak gerekir?

Kesinlikle hayır. Parfüm sıktığınız anda etrafınızda yaklaşık 3 metre çapında bir koku çemberi oluşturursunuz. Bu nedenle bulunduğunuz ortamlar ve günün bölümlerini göz önüne alarak parfüm konsantrasyonlarıyla ve koku aileleriyle oynamanız gerekir.

Gündüz:

Sabahın erken saatinde otobüste, metroda veya iş yerinde insanları rahatsız etmemek gerekir. Toplu taşıma araçlarında, parfüm kokusu, hoş olmayan sonuçlar doğurabilir; örneğin, migreni tahrik edebilir, mide bulantısı, baş dönmesine neden olabilir.

Sabah parfüm sürmek konusunda kararsız kalan ama iyi kokmayı da isteyenler için ideal olan, eau de cologne, eau de toilette ya da deodorant, krem gibi bir yan ürünle parfümlenmektir.

Eğer sabahları parfüm sürmeyince kendini çıplak hisseden gerçek bir parfüm tutkunu iseniz, meyve koku ailesinden bir parfüm tercih edin.

Öğleden sonra:

Öğleden sonra kullanılan parfümler her yere ulaşabilen, hayatın tatlılığını yansıtan parfümler olmalı. Çiçek veya meyve ailesine ait iyi yayılan ama ağır olmayan kokular seçin. İki ayrı parfüm kullanıyorsanız öğleden sonra daha vurgulu olanını tercih edin. Aynı parfümü kullanıyorsanız sabah eau de toilette, öğleden sonra eau de parfum kullanın.

Gece:

Parfüm özünün kullanılacağı tek zamandır: ya şimdi, ya hiçbir zaman! Parfüm özleri saatler boyunca vücutta kalır, adeta ikinci deriniz olur. Koku aileleri içinde gece kullanıma en uygun olanlar, şık kıyafetlerle uyum sağlayan, iştahlı notalar içeren, gizemli, ipekli ve ağır kumaşlarla uyumlu olan şipre ve oryantal koku ailesine ait parfümlerdir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular