17.9 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 19, 2022

ruh sağlığı

     DEPRESYON

Depresyon kelime anlamı olarak ruhsal çöküntü anlamına gelmektedir ve çağımız hastalıklarından biri olup her beş kişiden birinin hayatların da en az bir defa depresyon geçirdiği bilinen bir gerçektir.

Depresyon nedenlerine gelirsek olumsuz yaşam olayları ile karşılaşma, büyük üzüntülere neden olabilecek kayıplar, iş yaşamı sorunları, hamilelik, lohusalık süreci ve bu tür durumlar olarak belirtebiliriz.

Depresyonu uzmanlar 4 guruba ayırmaktadır. Bunları sıralamak ve kısaca açıklamak gerekirse;

•        Depresif depresyon; kişinin başına gelen bir olaydan meydana gelir. Şikayetler şiddetli olsa da tedavi gerektirmez.

•        Kronik depresyon; şikayetler depresif depresyon benzeri olur ama iyileşme süreci uzundur.

•        Majör depresyon; ciddi bir rahatsızlıktır. Davranış bozuklukları hatta intihar bile görülebilir.Belli nöbet dönemleri halinde devam eder.Majör depresyon genelde kendinden başlar ama depresif depresyonda olduğu gibi bir olaydan yada stresten de kaynaklı olabilir. Mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi süresi uzun olabilir ama tedavi süreci hastanın iyileşmek istemesine bağlıdır.

•        Lohusalı depresyon; kadınların yaklaşık %10-20 si doğum sonrası depresyon geçirir. Şikayetler birkaç haftadan bir yıla kadar sürebilir.

 

Depresyonda olan bir kişi yaşama her zaman olumsuz bakar. Normalde keyif aldığı şeyler artık ona keyif vermez. İnsanlardan uzaklaşır. Tek kalmaktan hoşlanır. Her zaman kederli ve üzgündür. Aslında onu üzecek bir olay olmamasına rağmen bazen ağlamaklı bir hal alır. Ona göre insanlar onu anlamaz ya da anlamaya çalışmaz.

 

Genelde gün içinde mutsuz, ağlamaklı, kederli ve üzgündür. Eskiden yaptığı hobileri etkinlikleri alışkanlıkları ona keyif vermez ve bunları yapmak istemez.

Bir anda kilo alabilir ya da diyet yapmamasına rağmen kilo verebilir. Kendini her zaman değersiz ve küçük görür. Suçlu ve günahkar hisseder. Yaşamanın sadece eziyetten ibaret olduğunu düşünür. Hayat ona boş gelir. Ve intiharın onu kurtarabileceğini düşünür.

 

Depresyon tedavisi son yıllarda oldukça kolay hale gelmiştir. Bir psikilog yada psikiyatrist yardımıyla duygular düşünceler ve davranışlar üzerine çalışmakla olabilir gerekiyorsa ilaç tedavisiyle de depresyon da başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular